kulcsár edina
Géraldine néven nyílt meg a 150 éves Auguszt cukrászdinasztia negyedik üzlete a Nemzeti Múzeum kertjében. Az egykori kertészlakból kialakított Auguszt-Géraldine Cukrászda a klasszikus minőségi torták mellett kézműves fagyival, könnyű reggeli- és ebédmenüvel is várja a vendégeket.
A Géraldine-Auguszt Cukrászda nevét Apponyi Géraldine-ról kapta, aki annak idején dolgozott a Nemzeti Múzeumban, mielőtt házassága révén Albánia királynője lett. A múzeumkerti cukrászda megnyitóján Varga Benedek, a Nemzeti Múzeum főigazgatója a Metropolnak elárulta, neki a fagyi most a kedvenc a Géraldine-ból.
„Auguszték csodát művelnek! Számomra a csokoládé és a pisztácia verhetetlen. Az biztos, hogy mindenki talál itt olyan fagyit, aminek nem tud ellenállni.”
Egy, az alkalomhoz és a helyhez illően öltözött kalapos hölgy vendég úgy fogalmazott, számára a különböző töltelékes hasék jelentik a kísértést: „egyszerűen nem tudom abbahagyni!”
A titok abban lehet, amit a tulajdonos cukrászházaspár: Auguszt-Arató Flóra és Perge-Oláh Norbert megfogalmazott:
„Valódi alapanyagokból dolgozunk, mindig elmondjuk, hogy nálunk nincsen margarin, nincsen növényi tejszín, nem használunk semmilyen helyettesítő, pótló, vagy félkész terméket.”
Mi az édességeket teszteltük, és csak egyetlen problémánk akadt, hogy egyszerre lehetetlen az összes mesés sütit megkóstolni. A krémesük eleve az örök kedvenc, de állandó dilemma az Eszterházy és az E80 között a választás, a különféle tömény krémes és gyümölcsös mousse-okról nem is beszélve. És ki nem maradjon: Augusztéknál a kávé is mennyei, nincs ez másként a Géraldine-ban sem!
A Géraldine-Auguszt megnyitójára eljött Lévai Anikó is, a Magyar Konyha szerkesztőbizottsági elnöke, a család jóbarátja is. Kérdésünkre elmondta: szerinte az Auguszt a béke szigete.
„Amikor egy kis nyugalomra, beszélgetésre vágyunk, ha csak tehetjük, megyünk fel Auguszt Olgához a Sasadi útra. Jó, hogy most már itt a Múzeumkertben is van egy Auguszt-sziget.”
A Múzeumkert új Augusz-cukrászdájának alkottak egy saját süteményt is, a Géraldine-szeletet, amelynek elkésztésébe Auguszt-Arató Flóra avatott be minket.
„Ebben birsalmazselé van, főzött csokoládé, és ezek tojásfehérjehab-lap réteggel váltakoznak. Azt gondoltuk, hogy ez a kicsit mediterrán, mégis klasszikus sütemény jól illik a névadó Apponyi Géraldine-hoz.”
Ebből és így készül:
Piskóta
3 egész tojás
12 dkg porcukor
12dkg mandulaliszt
3dkg liszt
2,5 dkg vaj
2 tojásfehérje
1,6 dkg kristálycukor
Formába öntjük, 1 cm vastagon, 170 fokon sütjük
Habalap
4 db tojásfehérje
25 dkg porcukor
11 gr kukoricakeményítő
A tojásfehérjét a porcukorral habbá verjük, majd 50 fokos sütőben szárítjuk.
Birszselé
24 dkg bisalma pürésítve
1,6 dkg cukor
1,2 dkg pektin
1 mokkáskanál citromlé
Összemelegítjük a cukorral, amíg el nem olvad.
Csokikrém
3 tojás
13 dkg cukor
1 dkg vaníliás cukor
6 dkg sötét kakaópor
6 dkg étcsokoládé
15 dkg vaj
30 dkg tejszínhab
A tojásokat a cukorral, a kakaóporral és a csokival csípősre melegítjük, kihűlés közben robotgépben habosra keverjük, és apránként adjuk hozzá a lágy vajat. Hidegen adjuk hozzá a felvert tejszínhabot.
Flóra férje, Oláh-Perge Norbert a fagylaltkészítés mestere is, tőle azt is megtudtuk, hogyan készül modern körülmények között a hagyományos, kézműves Auguszt-fagyi.
„A sütemények készítéséhez hasonlóan a fagylalthoz sem használunk alapport. Mi magunk balanszírozzuk a saját fagyinkat. Itt a fagyáspontokkal, folyáspontokkal kell úgy manipulálnunk, hogy a nap végére egyazon pultban egyazon hőmérsékleten ugyanazt a krémes állagot érjük el, és nem utolsó sorban az íz intenzitása is megmaradjon. Ma már a modern körülmények között használunk ehhez Excel-táblát, ami pontosan kiírja a pontokat, és ha szerencsénk van, akkor jó eséllyel, jó minőséget tudunk készíteni, de igazából ez akkor dől el, amikor kész, és akkor látjuk, ha kellene még rajta „finomhangolni”.”