kulcsár edina
Már nem országos kiterjedésű a koronavírus-járvány Nagy-Britanniában – erre a megállapításra jutott Tim Spector, a King's College London egyetem tanszékvezető járványprofesszora – írja a Magyar Nemzet. Az adatok szerint a szigetország elérte a nyájimmunitást.
A kutató a Sky News brit kereskedelmi hírtelevíziónak nyilatkozott pénteken: számításaik szerint ma már átlagosan mindössze egy a negyvenezerhez a Covid–19 tüneteinek kialakulásához vezető koronavírus-fertőződés esélye. Spector hozzátette, hogy Nagy-Britannia már túl van a járványhelyzet nehezén, és az ország olyan időszakba lép át, amelyet a szélesebb lakossági körre nem kiterjedő, alacsony fertőzöttségű helyi gócok jellemeznek. A szakértő a járványügyi statisztikai adatok jelentős mértékű változásáról is beszélt: januárban mintegy hetvenezer új fertőzöttet is regisztráltak egy nap alatt, az elmúlt napokban pedig a háromezret sem érte el az új betegek száma.
A kockázat soha nem lesz nulla, de az adatok azt mutatják, elértük a nyájimmunitást
– magyarázta a professzor.
Nagy-Britanniában mintegy húszmillióan élnek már olyan térségekben, amelyekben egész áprilisban egyetlen olyan haláleset sem történt, melyet koronavírus-fertőzés okozott volna. Januárban kevesebb mint ötvenezer ember élt ilyen területen. A statisztikai adatok továbbá arra is rámutattak, hogy azokban a térségekben, ahol áprilisban nem jelentettek egyetlen halálesetet sem, a koronavírus-fertőzöttek száma is jelentősen alacsonyabb volt. Ezen területek közé tartozik például Skócia, valamint Délkelet-Anglia, Északkelet-Anglia és Északnyugat-Anglia több megyéje – írja a lap.
Aggódom azon idősek miatt, akik már mindkét oltásukat megkapták. Sokkal szabadabbnak kellene lenniük, találkozniuk kéne egymással
tette hozzá Spector, aki nem ért egyet a kormány döntésével, miszerint a szigorú korlátozások továbbra is érvényben vannak az országban.
A kormány honlapja szerint a különböző háztartások tagjai csupán korlátozott létszámban találkozhatnak egymással, és lehetőség esetén az otthoni munkavégzést sürgetik. A vezető politikusok pedig továbbra is arra szólítják fel az embereket, hogy tartsák be a járványügyi szabályokat, és ha értesítik őket, akkor menjenek el megkapni a védőoltást. A vakcinák iránti bizalom is egyre inkább növekszik Nagy-Britanniában tavaly év vége óta. A King's College London egy nemrégiben végzett közvélemény-kutatása szerint a megkérdezettek több mint nyolcvan százaléka úgy gondolja, a vakcinák biztonságosak és hatékonyak. 2020 végén a válaszadók csupán hetven százaléka vélekedett így az oltóanyagokról.
Az Egyesült Királyságban a lakosság több mint ötven százaléka megkapta már a koronavírus elleni oltás első dózisát.