Marics Peti
Kevesen mondhatják el magukról, hogy még életükben szobrot kapnak.
Farkas Bertalan és Valerij Kubaszov 1980. május 26-án, moszkvai idő szerint 21 óra 20 perckor, magyar idő szerint 20 óra 20 perckor, indult a világűrbe a Szojuz–36 űrhajó fedélzetén. Magyarország ezzel az űrutazással a nemzetek sorában hetedikként lépett ki a világűrbe. Az űrhajó május 28-án kapcsolódott össze a Szaljut–6 űrállomással, ahol a személyzet Leonyid Popov és Valerij Rjumin szovjet űrhajósok fogadták őket.
1976–1980 között több magyar kutatóintézet dolgozta ki Farkas Bertalan világűr programját, melynek alapján orvosbiológiai, fémtechnológiai, fizikai, távérzékelési és erőforrás-kutatási kísérleteket és megfigyeléseket hajtott végre. A kísérletekre 1980. május 26. és június 3. között került sor a Szaljut–6 űrállomás fedélzetén.
Farkas Bertalan később legnagyobb élményeire így emlékezett vissza:
„Először látni Magyarországot a világűrből, látni a napfelkeltét és a naplementét. – Azután a kozmikus éjszaka csillagképei, a hegyláncok Dél-Amerikában, Afrika sivatagjainak szépsége és a vörös homokfelhők India fölött.”
Az űrhajósok 1980. június 3-án tértek vissza a Földre a Szojuz–35 űrhajó fedélzetén, a landolás Dzsezkazgan városától 140 km-re történt.
A negyvenedik évforduló alkalmából az űrhajós mellszobrát Kristóf Lajos szobrászművész készíti. (Ráadásul a legtöbb, hírességekről mostanában készült szoborral ellentétben ez még hasonlít is...)
Az első magyar űrhajós, űrkutató a 40 éve végrehajtott űrrepülése alkalmából az Order of Security nagykereszt kitüntetést is átvehette Popper Györgytől, a Nemzetközi Testőr és Biztonsági Szolgálatok Szövetségének elnökétől és Hossó Zoltántól, a Nemzetközi Polgárőr Szövetségelnökétől Budapesten 2020. július 30-án.
Az elismerést a Nemzetközi Testőr és Biztonsági Szolgálatok Szövetsége és a Nemzetközi Polgárvédelmi Szövetség előterjesztésére, a díjat odaítélő nemzetközi zsűri döntése alapján kapta meg Farkas Bertalan.