kulcsár edina
Nyomás alatt vannak az EU külső határai, egyre több a bevándorló az összes migrációs útvonalon. Ismét megnyílhat a török-görög határ, az olaszok Tunéziával próbálnak egyezségre jutni, hogy állítsák le a szervezett embercsempészetet.
Bosznia-Hercegovina északnyugati részében jelenleg több mint 7200 migráns gyülekezik. A helyzet napról napra rosszabb, a helyiek éppen emiatt vonultak utcára szombaton és vasárnap is.
Nem akarunk kisebbségben élni! Nyugodt életre vágyunk!” – állt a tábláikon. Az ottaniak szerint a városaik élhetetlenné váltak a migránsok miatt.
Romlott a közbiztonság, rendszeressé váltak a lopások, a határsértők beköltöznek az elhagyott házakba, amiket gyakran fel is gyújtanak.
A demonstráció nem telt végig békésen. A helyiek egy csoportja ugyanis elállta a főutat, így akarták megakadályozni, hogy buszokkal újabb migránscsoportok érkezzenek a térségbe.
Amikor pedig egy Bihácsba tartó menetrend szerinti járat beállt a megállóba, megakadályozták azt is, hogy bárki leszálljon róla. Egy férfi még az autóbusz szélvédőjét is beverte egy fadarabbal, végül a rendőrség beavatkozására volt szükség. A főként migránsokat szállító busz ezután mégis folytatta útját a horvát határ irányába.
A magyar határt is nyomás alatt tartják a migránsok, csak a hétvégén 250 bevándorlóval szemben intézkedtek a rendőrök. Hétfőn napközben is volt dolguk, szinte minden határ menti megyében.
Év eleje óta már több mint 18 és fél ezer bevándorló akart illegálisan Magyarországra jutni.
Nagy migrációs nyomásra kell felkészülni a következő hetekben a magyar határon – erről beszélt az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai tanácsadója. Horváth József úgy fogalmazott, a koronavírus-járvány alatt feltorlódtak a migránsok a Balkánon. Sok időt, pénzt veszítettek, ezért most újult erővel támadják a határokat.
Az Európai Unió, a tagállamok és a Földközi-tenger térségének országai közötti, kölcsönösen előnyös együttműködésre van szükség az illegális migráció megállításához – mondta a szomszédságpolitikáért és bővítésért felelős uniós biztos kedden az MTI-nek.
Várhelyi Olivér közölte: hétfőn Tunéziában tett látogatást Luigi Di Maio olasz külügyminiszter és Luciana Lamorgese belügyminiszter, valamint Ylva Johansson, az Európai Bizottság belügyekért felelős tagjának társaságában.
Kifejtette: a látogatás célja az volt, hogy a tunéziai hatóságokkal megismertessék az Európai Bizottság új megközelítését, amely szerint akkor tudnak együttműködni hosszú távon, ha ez a kölcsönös előnyökre épül. Ez azt jelenti, hogy az EU hajlandó tovább növelni a Tunéziának juttatandó forrásokat, ha az ország együttműködik az uniónak kiemelten fontos területeken, elsősorban az illegális migráció megállításában – magyarázta.
Úgy vélte, sikeres volt az út, mert komoly megértést tapasztalt tunéziai tárgyalópartnerei részéről a felvetett problémák iránt.
Várhely Olivér elmondta: tízmillió euró további támogatást ajánlottak fel Tunéziának, hogy megfelelő eszközökkel szerelhessék fel a határvédelmi erőket, a parti őrséget, így megakadályozhassák az illegális migránsok elindulását. Az utóbbi időben komoly kiáramlás indult meg, amit feltétlenül meg kell állítani – tette hozzá.
Hangsúlyozta: egyetértettek abban, hogy ez a helyzet veszélyt jelent Tunéziának is, mert az ország biztonságát alááshatja azoknak a bűnözői csoportoknak a tevékenysége, amelyek szervezik a migránsok mozgását.
Az uniós biztos arról is beszélt, hogy az EU a térség stabilizálásában érdekelt, ennek eszköze pedig a gazdasági együttműködés. Az unió az új többéves költségvetés ideje alatt készen áll egy átfogó gazdaságfejlesztési terv kidolgozására, hogy Tunézia helyben tudja tartani a fiatalokat – mutatott rá. Hozzátette: munkahelyeket, növekedést akarnak Tunéziában, ebben szeretnének segíteni az országnak.
Várhelyi Olivér azt mondta: a tervek szerint ellátogat Marokkóba, Algériába és Egyiptomba is, mert ezek az országok nagyon fontos partnerei az EU-nak. Az együttműködés csak akkor lehet hatékony, ha kölcsönösen tekintettel vannak egymás érdekeire – közölte.
Kitért arra: a mostani Európai Bizottság együttműködik a tagállamokkal, együtt akarják kialakítani az üzeneteket, ezért is kísérték el útjára az olasz miniszterek. Az uniós intézményeknek együtt kell dolgozniuk a tagállamokkal, mert sem az intézmények, sem az országok nem tudják egyedül kezelni a helyzetet, csak az összefogás vezethet eredményre – vélekedett.
Az uniós biztos úgy látja, azért is szükséges az együttműködés, mert az illegális migráció rossz Európának, a tagállamoknak és a Földközi-tenger térségében lévő országoknak is. Az együttműködésben pedig a határvédelmen és a visszafogadások felgyorsításán túl a gazdasági perspektíva nyújtása a leghatékonyabb eszköz – mondta.