kulcsár edina
Az amerikai Frank McKenzie tábornok szerint Szíria nyugati részén ismét feltámadhat az Iszlám Állam. Az amerikai hadsereg Középső Parancsnoksága (Centcom) főparancsnoka online nyilatkozatban hívta fel erre a figyelmet.
Kifejtette, hogy a térségben a lázadók bizonyos szempontból szabadon tevékenykedhetnek és az Egyesült Államokkal szövetségesek nem is remélhetik, hogy a szíriai kormány tesz valamit is a megfékezésükre. Mint mondta, csigalassúsággal haladnak azok az erőfeszítések, hogy a területen lévő menekülttáborokból elszállítsák az embereket. A helyzetet a koronavírus okozta járvány tovább bonyolította és megnehezítette. Ez az állapot radikalizálja, szélsőségessé teszi az embereket, főleg a fiatalokat a táborokban.
A washingtoni székhelyű Middle East Institute (MEI) az al-Hol táborban készült interjúiból is hasonló ez a következtetés vonható le. Az Iszlám Állam 2019-es bukása után sok letartóztatott vagy elesett harcos rokonát, köztük 10 000 külföldi harcos családját, táborokban helyezték el a szíriai demokratikus erők (SDF) ellenőrzése alatt álló területeken. Ezek közül az egyik legnagyobb az al-Hol. A táborban hetvenezer ember zsúfolódott össze, többségében nők és gyerekek. Az MEI kutatója 20 mélyinterjút készített az ott élő nőkkel. Ebből az derül ki, hogy az élet a táborban nem olcsó, havonta 300-500 dollár kell ahhoz, hogy egy több gyermekes anya túléljen a családjával. Sok nőt az otthoni rokonság támogat, de néhányukat nem. Ők akár prostitúcióval is, de pénzt akarnak keresni. Ők fordulnak leginkább az Iszlám Állam felé, mert a szervezet támogatóitól havonta jelentős összeget kapnak, gyakran körülbelül 1000–2000 dollárt családonként, és ebből kényelmesebb életet élhetnek a táborban.
Humanitárius csoportok szerint amennyiben a politikai vezetők nem találják meg a módját a táborban lévő, hajléktalanná vált emberek visszaköltöztetésére, várható, hogy újabb dzsihadista felkelés lesz a térségben.
A Centcom főparancsnoka is úgy vélekedett, jobb lenne ezzel a kérdéssel most foglalkozni, mint évek múlva szembesülni a sokkal rosszabb helyzettel.
Megtámadtak egy kikötővárost Az Iszlám Állam nevű terrorszervezethez kötődő fegyveresek támadást indítottak egy kulcsfontosságú észak-mozambiki kikötővárosért – írta szerdai közleményében a mozambiki erők vezérkara. A terroristák az elmúlt héten megpróbálták elfoglalni Vila de Mocímboa da Praiát, beszivárogtak a helyi közösségekbe, és több támadást hajtottak végre – állt a közleményben. A szélsőségesek élő pajzsként használják a polgári lakosságot. A tájékoztatás szerint a hadsereg eddig 59 terroristával végzett, és felszámolta a lázadók hat táborát. Alex Vines, a Chatham House kutatóintézet Mozambik-szakértője a dpa német hírügynökségnek elmondta: a szélsőségesek egyre magabiztosabbak és szervezettebbek, miközben a kormányerők tűrő- és teljesítőképességük határán vannak. Vines aláhúzta: a támadás nem érte váratlanul a kormányt, mert már jó ideje zajlik a kötélhúzás a hadsereg és az iszlamisták között Cabo Delgado tartományban. Az összecsapások 2017-ben kezdődtek a gazdag földgázkészlettel rendelkező térségben. A szélsőségesek falvakra támadtak, és több tucat embert kegyetlenül meggyilkoltak. A helyi iszlamisták később hűséget fogadtak az Iszlám Államnak.