tóth gabi
Sir Patrick Vallance, a brit kormány egyik neves virológus szakértője szerint nem lehetséges abszolút védettséget szerezni a koronavírussal szemben. Akár egymás után többször is megfertőződhetünk.
Nem létezik „abszolút védettség” – hangsúlyozta ki brit parlamenti képviselők előtt tartott előadásában Sir Patrick Vallance. Az persze nyilvánvaló, hogy akik átestek a betegségen azok a szervezetükben kifejlődött antitestek révén bizonyos mértékig védettebbek lesznek, de ez erősen viszonylagos.
Semmi sem zárja ki tehát, hogy bármikor újra megfertőződhetnek, akár egymás után többször is. Ha lehetséges az újrafertőzés, az a járvány kezelését, illetve a védőoltás kifejlesztését is jelentősen megnehezítheti.
A híres professzor azt sem tartotta kizárhatónak, hogy a betegségen egyszer már átesettek anélkül lehetnek vírushordozók, hogy bármiféle tünetük lenne. De azt is hozzátette, hogy ezt a kérdést illetően még nincsenek tudományos bizonyítékok. Éppen ezért a szakember erősen megfontolandónak tartja olyan „vírus- útlevelek” kiadását, amelyek azt igazolnák, hogy az illető már átesett a fertőzésen és ezért védett. Nem beszélve az ilyen dokumentumok hamisíthatóságáról.
Felidézték azt a japán esetet amikor ismét pozitív lett egy 40-es éveiben járó női buszsofőr koronavírustesztje, akit február elsején gyógyultan bocsátottak haza, majd később a laboratóriumi vizsgálatok is azt igazolták, hogy már nincsenek jelen a vírusok a szervezetében.
Kuangtung tartományban a gyógyultak 14 százaléka nem sokkal később ismét megfertőződött és hasonlóan aggasztó volt az is, hogy négy fertőzött vuhani egészségügyi dolgozóban 13 nappal a tünetek produkálása után is kimutatták a vírust.
Ugyanakkor hivatkoznak arra kísérletre is, amikor kínai tudósok négy felnőtt rézuszmakákót fertőztek meg a koronavírussal, majd négy héten keresztül nyomon követték az állapotuk alakulását. Laboratóriumi tesztek segítségével kimutatták, hogy a majmok szervezetében három nap elteltével érte el csúcsát a vírus kópiaszáma, két hét alatt pedig már kimutathatatlanul alacsony szintre csökkent vissza.
Ezután két egyedet ismét megpróbáltak megfertőzni, egy másik társukat pedig kezelés nélkül további megfigyelés alatt tartották. Végül egyik állatnál sem jelentkeztek megbetegedés jelei, illetve a labortesztek is negatív eredményt hoztak a vírusra. Az egyik makákót elaltatták, majd boncolás során is meggyőződtek a fertőzöttség hiányáról. „Eredményeink arra utalnak, hogy a SARS-CoV-2-fertőzésen átesett majmokat nem lehet újból megfertőzni - olvasható a kutatók tanulmányában.
A neves virológus brit szakember ugyanakkor kihangsúlyozta, hogy az ilyesfajta vírusfertőzések esetén minden eset más és más, legfeljebb gyakoriságról vagy statisztikai átlagokról beszélhetünk, de használhatjuk a ”nagy valószínűséggel„ kifejezést is. A legtöbb szakértő jelenleg egyetért abban, hogy ha valaki átesik a betegségen, annak vélhetően lesz valamilyen mértékű immunitása a vírusra, biztosat azonban senki sem tud mondani. Más vírusos fertőzésekből kiindulva ugyanakkor elég valószínű, hogy ha valaki megfertőződött, az általában immunis lesz, és nem kapja el megint. A tudományos irodalomban ugyanakkor vannak bizonyítékok olyan állatokat – azon belül is denevéreket – fertőző koronavírusokra, amelyek képesek a folyamatos fertőzésre, de az azonnali újrafertőződés ebben az esetben is elég valószínűtlen.
Ismertettek a brit parlament egészségügyi bizottsága előtt olyan tanulmányokat is amelyek a távolságtartás kérdéséről szóltak. Ezek szerint akár 30-szor is nagyobb lehet a megfertőződés veszélye, ha 1 méternél közelebb megyünk egy koronavírus beteghez.