tóth gabi
Bár még sok időbe telik, hogy ismét külföldre utazhassunk, lassan, nagyon óvatosan már éledezni látszik a légi közlekedés is. És már hallani arról, hogy miféle új előírások várnak ránk ezután a légi közlekedésben.
Fertőtlenítő kabin
A hongkongi nemzetközi repülőtéren máris felállítottak egy olyan fertőtlenítő kabint, amelyik képes az utasok teljes ruházatát, táskáját, kabinpoggyászát 40 másodpercen belül fertőtleníteni olyan permet felhasználásával, amely elpusztítja a baktériumokat és a vírusokat a bőrön és a ruházaton is.
Dupla kézmosás
Az Egyesült Államok Közlekedésbiztonsági Igazgatósága (TSA) máris bevezette azt az új előírást, hogy az utasoknak 20 másodpercen át kezet kell mosniuk a biztonsági átvilágítás előtt és után is.
Nagy valószínűséggel csak úgy indulhatnak majd el a repülőjáratok, hogy megritkítják az üléseket, hogy tartható legyen az utasok, valamint az utasok és a légi kísérők közötti másfél-két méteres távolság. Azt persze, hogy a kisebb utasszám óhatatlanul is a repülőjegy árak drasztikus emelkedéséhez vezet majd, nem nehéz megtippelni.
Hőérzékelő kapuk
Rövidesen minden repülőtéren lesznek majd hőérzékelő kapuk, amelyek a biztonsági kapuk mintájára most nem a fémtárgyakat, hanem a lázas embereket szűrik majd ki.
Fertőtlenítő robotok
A repülőtereken rövidesen használatba helyeznek majd olyan takarító robotokat, amelyek vegyszerekkel vagy ultraibolya fénnyel folyamatosan fertőtlenítenek. Ilyen készülékek már most dolgoznak egyes kórházak intenzív osztályain.
Immunitási útlevél
Máris sokszor emlegetik, hogy szükséges lesz úgynevezett immunitási útlevél bevezetése, amely azt dokumentálja, hogy az illető már védett a vírussal szemben. Vagy azért, mert már átesett rajta, vagy azért, mert oltást kapott. Az Emirates légitársaság járataira már csak azonnali vérvizsgálat után lehet felszállni a dubaji repülőtéri terminálokban. A tesztek 10 percen belül kimutatják az eredményt.
Fent gépen
Nem valószínű, hogy a közeljövőben látunk majd mosolygó utaskísérőket, hiszen az ő arcukat is maszk fogja borítani. A légitársaságoknak lehetőséget kell találniuk arra is, hogyan teszik majd vírusmentessé az üléseket, az ülések előtti asztalokat, de még a biztonsági öveket is.
A koreai légitársaság, a Korean Air személyzete máris egy űrfilm képeit idézi, ők teljes orvosi szkafanderben fogadják az utasokat.
Plexifülkék a tengerparton
Már készülnek az első tervek arról is, hogyan lehet majd mondjuk a zsúfolt tengerparton elválasztani egymástól a nyaralókat, például átlátszó műanyag falak segítségével. Hogy aztán a tengerben, fürdés közben hogyan lehet majd megoldani a távolságtartást és az elkülönítést, az még a jövő zenéje.
Talán már soha nem lesznek olyan strandok, medencék, tengerpartok, ahol a fürdőzők egymás közelében ülnek a nyugágyakon vagy fekszenek a homokban a törölközőkön.
Csak menü lesz az éttermekben?
Mivel az éttermek asztalait is meg kell ritkítani, hogy a másfél-két méteres távolság tartható legyen, így sokkal kevesebb vendéget tudnak majd fogadni. Ami persze nyilvánvalóan dráguláshoz vezet ebben az iparágban is. Amit az éttermek, hogy ne riasszák el a vendégeket, valószínűleg úgy ellensúlyoznak majd, hogy kisebb lesz a kínálat. Például csak menüt lehet majd választani. A svédasztalos éttermek valószínűleg bezárnak vagy átalakulnak. A Kanári-szigeteken például az éttermek teraszain 30 százalékos kihasználtsággal indulhatott meg a vendégfogadás, s ugyanilyen arányban lehet újból látogatni a vallási helyszíneket.
Vigyázat, légkondi!
Nem valószínű, hogy engedélyezik majd olyan éttermek üzemeltetését, amelyek légkondicionáló berendezése ugyanazt a levegőt keringteti, hiszen ez a technológia a vírus terjesztésének veszélyével jár. Kérdés persze, hogy hány vállalkozónak lesz pénze kicseréltetni a berendezést biztonságosabbra.
Tranzitutak vezetnek a tengerpartra?
Horvátország máris felvetette, hogy a nyaralók speciális, erre a célra kijelölt utakon mehetnének le az Adriára, valahogy úgy, ahogy éjszakánként mi is átengedjük a román vendégmunkásokat Ausztriából vagy vissza. Letérni tilos és még a sztrádapihenők közül sem használható mindegyik. Egy másik kezdeményezés alapján különleges légihíd épülne ki Prága, valamint Split és Dubrovnik között, amelyen keresztül azok a csehek juthatnának el az Adriára, akiknek negatív a koronavírus-tesztjük.
Akárhogy is, biztos, hogy sokkal kevesebb ember utazik majd szerteszét a világban. Egyrészt az árak megdrágulása, másrészt a kényelmetlenségekkel járó korlátozások, illetve a nehezen elmúló szorongás miatt.