kulcsár edina
Juliane Kokott főtanácsnok tegnap előterjesztett indítványa kizárólag a Soros által finanszírozott civil szervezetek érvelését tükrözi. Újabb példája ez a Magyarországgal szembeni kettős mércének – álla az Igazságügyi minisztérium közleményében.
A főtanácsnok indítványa azért is botrányos, mert több uniós országban is a magyarhoz hasonló törvény szabályozza a külföldi oktatási intézmények működését.
A főtanácsnok annak megállapítását javasolja az Európai Bíróságnak, hogy nem egyeztethető össze az uniós joggal és a WTO jogával a nemzeti felsőoktatási törvény 2017-ben elfogadott módosítása, amely a külföldi egyetemek esetében nemzetközi szerződés meglétéhez és a származási országban ténylegesen működéshez köti a felsőoktatási tevékenység végzését Magyarországon. Az Európai Bizottság 2018-ban előterjesztett keresetének megállapításait a Magyar Kormány vitatta, és továbbra is vitatja, hogy a szabályozás jogsértő volna.
A Magyar Kormány álláspontja világos: a felsőoktatás tartalmának és szervezeti felépítésének szabályozása kizárólagos tagállami hatáskörbe tartozik, annak szabályozásáért egyedül a tagállamok felelősek. Magyarországon szabadon alapíthatóak magyar diplomát kiadó felsőoktatási intézmények. Egy másik ország diplomáját pedig az az egyetem adhatja ki Magyarországon, amelyik a származási országban is folytat tényleges és minősített oktatási tevékenységet. Ez a kötelezettség nem támaszt teljesíthetetlen követelményeket, hiszen más egyetemek minden probléma nélkül teljesítették ezeket a kritériumokat.
Hozzá kell tennünk, hogy a főtanácsnoki indítvány az Európai Bíróságot nem köti ugyan, de az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a bíróság döntései nem mentesek a kettős mérce alkalmazásától. Bizonyítja ezt az a botrány is, amely a Soros-szervezetek és a bíróság furcsa kapcsolatait tárta fel.