Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2020.02.20.

Kész csoda! A HVG Varga Juditot dicsérte

A tavaly benyújtott és most, március elsejétől életbe lépő törvénymódosítás nyerte el a kormánypártinak éppen nem nevezhető orgánum tetszését.

A változtatás értelmében a gyermekek láthatási ügyei a jövőben nem a gyámhivatalok, hanem a bíróság hatáskörébe tartozik majd. Ez nem a válás utáni gyermekelhelyezésről szól, hiszen abban eddig is a bíróságok döntöttek.

A módosításra azért is szükség volt, mert sok esetben éppen a kapcsolattartás akadályozásával próbált bosszút állni a válás után valamelyik szülő a másikon, aminek persze minden esetben a gyermek vált az áldozatává.

Az új szabály szerint ha mostantól bármi miatt problémássá válik a kapcsolattartás, szülőként a gyámhivatal helyett a gyermekünk lakó-, illetve tartózkodási helye szerinti illetékes bírósághoz fordulhatnak.

A 30 napos szabály ugyanúgy megmarad, továbbra is ennyi idő lesz előterjeszteni a kérelmet onnantól, hogy gond adódott, miután például a másik fél nem hozta vissza a gyereket. Miután a bíróságok soron kívül járnak el ezekben az ügyekben, bizakodásra adhat okot, hogy nagyon gyors, a gyámhivatalinál tempósabb ítéletek születnek.

A mostani helyzethez képest komoly különbség, hogy az elmulasztott láthatások után várhatóan nagyságrendileg nagyobb pénzbüntetést ítélnek meg. A bíróság ezzel párhuzamosan dönthet úgy, hogy megkeresi a gyámhatóságot, hogy indítsanak pert a szülői jog megszüntetésére. Például ha egy anya rendszeresen nem adja oda a gyereket az apának, a gyámhatóság az apa nevében indít pert az anya ellen.

Legsúlyosabb, végső esetben maga a bíró is feljelentést tehet kiskorú veszélyeztetése és a kapcsolattartás akadályoztatása miatt. Az szintén jelentős előrelépés, hogy a bíróság március 1-től a problémás kapcsolattartási ügyekben nemcsak a gyámhivatal, hanem a rendőrség segítségét is kérheti.

Ha nem is ilyen esetekre gondolva született meg a változtatás, de az új szabály talán ahhoz is hozzájárulhat, hogy megelőzhetők legyenek a győri és a tatabányai gyermekgyilkosságokhoz hasonló esetek. A bíróság ugyanis nem csak a kapcsolattartásról, hanem annak megtiltásáról is dönthet.

Ezek után talán érthető, hogy a módosítás még a HVG-nek is tetszik.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek