tóth gabi
Újabb dokumentumokat tett közzé a Szeviép-ügyben a PestiSrácok, melyből az is kiderül, bírósági fegyelmi eljárás, bírói jogkörmegvonás, érvénytelenített bírósági elnöki pályázat lett a szegedi bírósági korrupciós botrány következménye.
Két nappal a Szeviép-ítélet előtt számlázott a szegedi önkormányzatnak annak a bírónőnek a cége, aki tevékeny részese volt a meghozott felmentő ítéletnek – írta a PestiSrácok. Botkáék pedig az ítélethirdetés után fizettek. Korábban kiderült, hogy két olyan bíró is tagja volt a Botka beszállítóinak számító Szeviép-vezéreket felmentő bírói tanácsnak, akik lekötelezettjei a szegedi szocialista városvezetésnek. Az egyik bírónő, Nóvé Ágnes és férje építőipari cége 800 milliós megrendelést kapott a várostól a Szeviép-ügy másodfokú tárgyalása előtt. A tanácsvezető bíró, Kovalcsik Éva 12,4 millió forintért vásárolhatott meg egy 100 négyzetméteres polgári lakást Szeged korzóján, amit már akkor 21 millióra értékeltek, de ma legalább 50 milliót ér, és amit pár nappal később eladott.
A PestiSrácok.hu azt is bemutatta, hogy a büntetőügyeket, így a Szeviép-ügyet is az egyik vádlott védőjének felesége szignálta ki, aki ráadásul a Botka vezett Szeged önkormányzati cégeinek jogásza.
Mindezek kapcsán azt is felvetették, hogy olyan, a törvényszéken belül ordító összeférhetetlenségeket tussoltak el és ezek ellenére folytattak le büntetőeljárásokat, hogy mindenképpen felmerül a Szegedi Törvényszék elnökének személyes felelőssége is.
Megkérdezték az Országos Bírói Hivatalt-t (OBH), hogy a történtek után a posztján maradhat-e a szegedi elnök, miután a törvényszék elnökének felelőssége is felmerül.
Azt is megkérdezték, hogy az elmúlt hetekben jutott-e valamire az OBH elnökének utasítására lefolytatott belső vizsgálat.
Válaszában az OBH elnöke, dr. Senyei György azt írta, hogy a Szegedi Törvényszék elnöke a kinevezési jogkörébe tartozó büntető-kollégium vezető-helyettessel szemben fegyelmi eljárást indított.
A Szegedi Törvényszék elnöki álláshelyére kiírt pályázatot pedig eredménytelenné nyilvánította és hat hónapi időtartamra a pályázó korábbi elnököt bízta meg az elnöki feladatok ellátásával.
Az OBH elnöke azt is megjegyzi, hogy a Szeviép-ügyben harmadfokon teljes felülvizsgálatra van lehetőség, a fellebbviteli érvelésbe pedig a sajtóban megjelent tényállásokat is be tudják vonni.
Az ügy előzménye Öt évnél hosszabb börtönre, illetve fogházbüntetésre ítélte első fokon a Szegedi Járásbíróság a Szeviép-ügy három vádlottját 2018 novemberében. Az építési vállalkozás ugyanis tizenegymilliárd forinttal tartozott majdnem négyszáz alvállalkozójának. Egy évvel később, tavaly decemberben fordult a kocka, ugyanis másodfokon a Szegedi Törvényszék a szocialistákhoz több szálon is kötődő cég vezetőit – bizonyíték hiányában felmentette a vádlottakat, bűnügyi felügyeletüket megszüntette.