tóth gabi
Egyre népszerûbb a börtönõri pálya, a legutóbbi toborzáson tizenötszörös volt a túljelentkezés.
Ez annak is köszönhető, hogy emelkednek a juttatások: bruttó 238 ezer forint a kezdő fizetés, amihez még évi 200 ezer forint cafetéria és számos más juttatás jön.
Az oktatás hat és fél hónapig tart. A jog és a kommunikáció mellett közelharcot is tanulnak, de a fő hangsúly mindenképpen a gyakorlaton van. A kiválasztás során a jelentkezőknek pszichológussal is beszélgetniük kell, hiszen fontos, hogy jól bírják a bezártságot és a lelki nyomást.
Szükség is van a több őrre, ugyanis kilenc településen - Bátonyterenye, Békés, Csenger, Heves, Kemecse, Komádi, Komló, Kunmadaras, Ózd – terveznek börtönt építeni. Ezek az európai normáknak megfelelő, korszerű intézetek lennének. A kormányzati tervek szerint az új objektumok 4500 fő fogvatartott elhelyezésére lesznek alkalmasak. Így sikerülne megoldani a büntetés-végrehajtási intézetek túlzsúfoltságát, valamint munkahelyeket is teremtenének.
Bár a társadalomban olyan sztereotípiák vannak, hogy a rabok mást sem csinálnak, mint henyélnek vagy gyúrnak a börtönökben, a valóságban a fogvatartottak 88 százaléka tanul vagy dolgozik. Ez több mint tízezer rabot jelent. Erről Tóth Tamás, a büntetés-végrehajtás országos parancsnoka beszélt. Mint mondta, ez európai viszonylatban is példaértékűen magas aránynak számít. De a tervek szerint 2019-re megvalósul a teljes körű foglalkoztatás is.
Sokan kételkedtek benne, hogy a három csapás törvényének bevezetése célravezető lesz, ahogy többen túl kegyetlennek tartották a tényleges életfogytiglan kiszabását. Azonban az elmúlt évek eredményei azt mutatják, valóban elrettentő ereje van az intézkedésnek. A 2010 júliusa óta hatályban lévő törvény értelmében duplázódik azok büntetése, akik harmadjára követnek el valamilyen erőszakos bűncselekményt. Ha pedig a várható büntetés több mint 20 év, akkor tényleges életfogytiglani börtönbüntetést kapnak az elkövetők. A három csapás törvénynek köszönhetően a legveszélyesebb visszaeső bűnözőkkel szemben a bíróságok ma már olyan ítéleteket is hozhatnak, amelyeknek kellő visszatartó erejük van.
A törvénynek hála, nagyobb a társadalmi biztonság, mivel így a legveszélyesebb bűnözők hosszabb ideig vannak börtönben és a tényleges életfogytiglan bevezetése oda vezetett, hogy csökkent a bűncselekmények száma. A lakosság szubjektív közbiztonságérzetét leginkább veszélyeztető kiemelt bűncselekmények száma 2010 és 2016 között 46,7%-kal csökkent.
Tématámogatás. Készült Magyarország Kormánya támogatásával.