Létrehozva: 2017.09.26.

Egyre többen dolgoznak a mezőgazdaságban

Számos kedvezõ folyamat indult el az elmúlt években a mezõgazdaságban. Javult az agrárcégek versenyképessége, nõtt a termelési kedv, és a támogatásoknak köszönhetõen a hatékonyság is évrõl évre javul.

Egyre több embernek nyújt meg­élhetést az erősödő élelmiszer­gazdaság, az agráriumban nő a foglalkoztatás. A korábbi években komoly kihívást jelentett az ag­rár-népesség elöregedése, ezért a kormány kiemelt figyelmet fordí­tott a versenyképesség javítására, hogy a fiatal, megfelelő szakmai felkészültséggel rendelkező terme­lők fejleszteni tudják a vállalkozá­saikat. A korábbiakkal ellentétben a 2010-es választásokat követően kiemelt birtokpolitikai irányvonal lett a kis- és közepes gazdaságok támogatása.

 

Kis- és közepes gazdaságok támogatása

A földárverések és értékesítések nyomán átrendeződött a birtok­szerkezet. A nagygazdaságok földhasználatának visszaszo­rítása mellett bővült a kis- és közepes gazdaságok által művelt mezőgazdasági te­rület.

A Közös Agrárpolitika re­form tárgyalásának ered­ményeképpen a magyar gazdák és a vidék támogatására fordítható források növekedtek. Míg 2007–2013 között erre 10,4 milliárd euró jutott, addig 2014–2020 között 12,39 milliárd, vagyis közel 4000 milliárd forint tá­mogatást lehet kifizetni a magyar gazdáknak. Hangsúlyossá váltak a termeléshez kötött támogatá­sok, fontosabbá vált a fiatal gaz­dák támogatása, és üdvözlendő új intézkedés lett a kisgazdaságok egyszerűsített tá­mogatása.

Általánosan elmondható, hogy a központi források legfőképp a be­ruházásokra lettek elkülönítve. A beruházási források 80 százaléka a kis- és közepes családi gazda­ságok fejlesztéseit szolgálja. Míg 2007–2009 között csak valamivel több, mint 2000 fiatal gazdálko­dó részesült támogatásban, ad­dig 2010 után ez a szám több mint 6000 főre nőtt.

 

Új munkahelyek, növekvő keresetek

A kormány célja, hogy a mezőgaz­daságban foglalkoztatottak száma növekedjen, ennek megfelelően a KSH adatai szerint 2016-ban már 217 ezer fő dolgozott főállásban az ágazatban. A korábbiakhoz képest 2010 és 2016 közötti időszakban 44,2 ezer fővel, vagyis 25,6 száza­lékkal növekedett az ágazatban foglalkoztatottak száma. Történt ez úgy, hogy a mezőgazdaságban a keresetek növekedésének üteme 2016-ban is meghaladta a nem­zetgazdaság egészére jellemző mértéket. A legalább 5 fős gazdasági szerveze­teknél alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 2016-ban 8,1 szá­zalékkal növekedett. Hat év alatt a bruttó keresetek 42,1, a nettó kere­setek 33,5 százalékkal növekedtek.

Tématámogatás. Készült Magyarország Kormánya megbízásából.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek