kulcsár edina
Csodálatos szineivel az adventi időszak és az ünnepek méltó dísze lehet. Azonban a mikulásvirág gondozása nem egyszerű: elég egy apró hiba, és máris ledobja a színes leveleit, és gyorsan haldokolni kezd a növény.
Már szinte mindenhol lehet kapni ezt a pompás virágot, ami mesés látvány az adventi időszakban – és ha ügyes vagy, egészen februárig gyönyörködhetsz gyönyörű piros színében. Sokan úgy gondolják, ha hazavitték, a mikulásvirág is ugyanazt a törődést igényli, mint a többi szobanövény – azonban ez nagy hiba. A mikulásvirág gondozása nem egyszerű feladat, még gyakorlott kertészeknek is beletörhet a bicskája. Ez a Dél-Amerikából származó növény ugyanis roppant kényes, sokszor néhány hét alatt teljesen elpusztul, és ehhez elég mindössze egyetlen apró baki. Mutatjuk, milyen hibákat lehet elkövetni a mikulásvirág gondozása során, és azt is, hogyan lehet ezeket kivédeni!
Rosszul választasz
Bizony, már a boltban eldőlhet, meddig fog élni a mikulásvirágod, hiszen ha egy eleve gyenge, beteg példányt viszel haza, akkor hiába a leggondosabb ápolás, hamar feladja. Mielőtt beteszed a kosaradba, alaposan vizsgáld meg a növényt: ne legyenek rajta sárga, lankadó levelek.
Sokszor a hazaút tesz be neki
A mikulásvirág egyáltalán nem bírja a téli hideget, már az a pár perc is tönkreteheti, amíg az üzletből a kocsiba viszed, ezért alaposan csomagold vagy csomagoltasd be, mielőtt útnak indulsz vele.
Nem mindegy, hova teszed
Ha celofánba csomagoltan vetted, azonnal szabadítsd meg a díszfóliától, mert bepenészedhet a föld, és oxigént sem kap eleget a gyökérzet. A mikulásvirágnak akklimatizálódnia kell, ha hazavitted: keress számára egy hűvös, világos helyet. A végleges helye se legyen túl meleg, ez a növény 15 és 22 Celsius fok között érzi jól magát.
Kényes a vízre és a párára
A száraz levegőjű lakások nem tesznek jót neki; a mikulásvirág gondozása során létfontosságú a pára és a megfelelő öntözés. Érdemes minden nap legalább egyszer spricceléssel párásítani a levelei körül a levegőt, vagy pedig állítsd kavicsokkal megtöltött tálba a cserepét; a kavicsok alatt folyamatosan legyen víz, így a párolgás miatt a mikulásvirágod nem fog kiszáradni. Az öntözésre rendkívül kényes: az is baj, ha túl sok, és az is, ha túl kevés vizet kap. A legjobb, ha hetente egyszer vízzel teli edénybe állítod a cserepét, megvárod, hogy a föld megszívja magát, majd tedd vissza a helyére.
Szereti a tápoldatot
A leginkább a nyári hónapokban van szüksége a tápanyag-utánpótlásra, hiszen ilyenkor növeszti a friss hajtásokat, leveleket; ilyenkor nem árt kéthetente tápoldatot adni neki. De a téli hónapokban is meghálálja: háromhetente adj az öntözővizéhez vízben oldott műtrágyát, vagy tegyél a cserépbe fokozatosan lebomló növénytápot.