tóth gabi
A pihenőidőszakban nem nőnek, nincs virágzás, és ilyenkor kevesebb törődést igényelnek. Van, hogy a szobanövények télen csak kókadoznak, végül teljesen kiszáradnak, és sokszor ez olyan hibákból ered, amik könnyen elkerülhetőek lennének.
Mostanra már az összes szobanövény a téli álmát alussza, hiszen egyre kevesebb a napsütéses órák száma; de ez nem jelenti azt, hogy a szobanövények gondozása télen elmaradhat. Bár kevesebbet kell törődni velük, mint a vegetációs időszakban, attól még fontos, hogy biztosítsd számukra a megfelelő körülményeket, hogy tavasszal szépen fejlődjenek. Sokszor a mindennapos törődés mellett is elpusztulnak a szobanövények télen, és ez azért fordulhat elő, mert ilyenkor mások az igényeik, mint a melegebb, napsütéses hónapokban. Mutatjuk, mire érdemes odafigyelni!
1. A szobanövények télen kevesebb vizet kérnek
Kezdő növénytartók pontosan ugyanazzal a lelkesedéssel és gyakorisággal öntözik a növényeiket a téli hónapokban is, ahogyan az aktív időszakban – csakhogy a szobanövények télen kevesebb vizet vesznek fel a gyökereikkel a cserépből, így a túlöntözés hatására felgyülemlik a cserépben a víz, idővel pedig a gyökerek rothadásnak indulnak. Ezután sokszor a szeretett növényünk menthetetlen, gyorsan elpusztul.
2. Párára szükségük van
A fűtési szezonban a legtöbb lakás levegője száraz, a páratartalom jóval az ideális 40-60% alá esik, és ezt megsínylik a növények is. Bár vannak olyan szobanövények, amik segítenek párásítani a levegőt, a többség igen nehezen viseli a légköri szárazságot. Egyes fajoknak folyamatos párásítás kell, ezt megoldhatod úgy, hogy kavicsot teszel a cserepek alá, és ezekre spriccelsz naponta vizet. Érdemes időnként vízpermetet fújni a levelekre.
3. Ilyenkor nem szabad bolygatni őket
Metszést, átültetést, tőosztást a téli időszakban nem tanácsos végezni, hiszen ilyenkor a növények nedvkeringése lelassul, és nem tudnak a beavatkozások után olyan gyorsan magukhoz térni, mint a vegetációs időszakban. Csak vészhelyzet esetén ültesd át őket, például ha összetörött a cserép.
4. Óvatosan a tápoldattal!
A szobanövények télen kevesebb tápanyagot vesznek fel, így még azokat sem kell gyakran tápoldatozni, amik egyébként tápanyagigényesek: elég legfeljebb havonta egyszer adni nekik.
5. Nem mindegy, hol telelnek át
Kis kutatómunkával hamar meg lehet találni az interneten, hogy melyik növényednek mi a fényigénye, tápanyagigénye és hőigénye. Míg sok fajta maradhat a megszokott helyén a hűvösebb hónapokban, vannak olyanok, amik csak hidegben telelnek át. A fényigény nem változik a téli hónapokban, ám ilyenkor sokkal kevesebb fény jut be a lakásba, mint máskor, így figyelj oda arra, hogy a hidegebb hónapokban is kapjanak elég fényt: például ne húzd össze a függönyt a szobában, és ha kell, tedd át a növényeket egy ablak közelébe. Ha van fűtetlen helyiség a lakásban – például veranda –, érdemes odatenni a növényeket. Fontos, hogy 10-12 Celsius fok alá ne menjen itt a hőmérséklet, mert az már árthat a virágaidnak. A szobanövények télen is növekedésnek indulhatnak, ha túlságosan meleg a lakás, de pihenő időszakban ez akár tönkre is teheti őket.