kulcsár edina
Számos példa mutatja, nem elég, ha tizenévesen eljutsz egy európai élcsapathoz.
Szoboszlai Dominik gyerekkora óta építi tudatosan a karrierjét. A Főnix, azaz az édesapa iskolája után jöttek az osztrák évek Salzburgban, onnan egy szinttel feljebb, Lipcsébe került, most pedig már Liverpoolban a szurkolók kedvence. Hat éve egy 17 éves tinit ismert meg az ország, akinek mára 75 millió euró az értéke. Mindent tudatosan tett, semmit nem kért ingyen.
Téved, aki azt hiszi, hogy a liverpooli szerződéssel már minden simán és könnyen megy Szoboszlai számára. Csak az utóbbi években rengetegen voltak előtte, akik nagy hírű klubba kerültek, ám ott nem tudtak megmaradni. Az ő pályafutásuk teljesen megakadt, vagy alacsonyabb szintre korlátozódott. Közülük mutatunk be néhány elkallódó tehetséget.
2007 tavaszán három magyar fiatal is a Liverpool utánpótlásában pallérozódott. Gulácsi Péter és Németh Krisztián stabil válogatottságig vitte, Európa-bajnokságon is szerepeltek. Simon András azonban jóval nagyobb tehetség volt, mint végül amilyen játékos vált belőle. Az utánpótlásválogatottal Eb- és vb-bronzérmet szerzett, Liverpoolban azonban nem tudott megragadni. Előbb Spanyolországban, majd Hollandiában próbálkozott, végül 2011-ben hazatért végleg. A Győrhöz igazolt, de még a 2013-as bajnokcsapatban sem tudott meghatározó szerepet kivívni magának. Az utóbbi években a másodosztályban játszik, 33 évesen jelenleg a Csákvár támadója.
Filkor Attila 18 évesen került az Internazionale együttesébe. Rá egy évre óriásit játszott a világbajnok olaszok elleni, 3-1-re megnyert válogatott meccsen. Ekkor, Várhidi Péter irányítása alatt alapember is volt a nemzeti együttesben. Klubszinten 2010-ig az Inter, 2015-ig a városi rivális Milan játékosa volt. Egyik milánói élklubban sem tudott gyökeret verni, összesen kilencszer adták kölcsön, alacsonyabb osztályú olasz csapatokhoz, illetve Franciaországban is kipróbálta magát. 2015-ben hazatért, alapember igazából Budafokon tudott csak lenni, jelenleg ugyanott sportigazgató. Összesen hat alkalommal játszott a nemzeti csapatban.
Tajti Mátyás 2014-ben lett országosan ismert. Akkor 16 évesen a Puskás Akadémia játékosa volt, s minden adott volt ahhoz, hogy elvigye a felcsútiak együttműködő partnere, a Real Madrid. A támadó középpályás mégis a nagy rivális Barcelonát választotta. Két évig szerepelt a katalánok utánpótlásában, majd Malagába igazolt. 2018-ban végleg hazaérkezett, játszott a Diósgyőrben, tavasszal kupát nyert a ZTE-vel, jelenleg Újpesten focizik.
Csoboth Kevin 17 évesen került a Benfica utánpótlásába, 19 esztendősen pedig bemutatkozott a csapat másodosztályban szereplő B-együttesében. Innen igazolta haza 2021-ben a Fehérvár, jelenleg pedig Újpesten szerepel - talán felnőtt pályafutása legjobb formájában. Tagja Marco Rossi keretének, róla még nem jelenthető ki teljes bizonyossággal, hogy eltékozolta istenáldotta tehetségét.
Zsóri Dánielnek el sem kellett igazolni Magyarországról a világhírnévhez. 2019 februárjában a Ferencvárosnak lőtt álomgólja után megkapta a FIFA-gálán a Puskás-díjat. Azonnal szerződtette őt Debrecenből a Fehérvár, itt azonban meg is akadt a karrierje. Jelenleg az MTK-ban próbálkozik több-kevesebb sikerrel.