tóth gabi
Fontos bejelentést tett a magyar rövid pályás gyorskorcsolyázók válogatottjának vezetőedzője. Felerősödtek a hangok, amelyek szerint Liuék kínai színekben versenyezhetnek tovább.
A magyar csapat nem vesz részt a rövid pályás gyorskorcsolyázók világkupa-sorozatának első két, tengerentúli (Montreal, Salt Lake City) állomásán - jelentette be a Magyar Országos Korcsolyázószövetség (MOKSZ) honlapján Bánhidi Ákos, a válogatott vezetőedzője. A hír olajat öntött a tűzre: újra felerősödtek a kételyek két világsztárunk, Liu Shaoang és Liu Shaolin Sándor jövőjével kapcsolatban.
A magyar short track-válogatott az első két fordulóra az indoklás szerint gazdasági és szakmai okok miatt nem nevezett.
"Az élet valamennyi területén óhatatlanul begyűrűztek a világot és a mindennapjainkat egyaránt sújtó problémák: a világot két éven keresztül megállító és lelassító koronavírus-járvány, a háború, vagy éppen az elszabaduló energiaárak, a mi sportágunk pedig rendkívül energiaigényes, hiszen egy jégpálya fenntartása horribilis költségekkel jár. (...)"
Másfelől az olimpiát követő hónapokban a szövetségben történtek strukturális változások, és a felkészülést is olyan ritmusban tudtuk elkezdeni, melyek alapján úgy döntöttünk, hogy a Világkupa első két fordulóján nem veszünk részt.
"Ráadásul egy komoly csapattal elutazni Kanadába és az Egyesült Államokba súlyos költségeket von maga után" – mondta többek között Bánhidi.
Az olimpiai, világ- és Európa-bajnok Liu fivétek augusztus óta Kínában készülnek, ahol a válogatott élére a Magyarországról hazatért edzőjüket, a második anyjuknak tekintett Csang Csing Linát nevezték ki. A Magyar Nemzet kiemeli, azóta szinte semmit sem tudni róluk: bár Shaolin a búcsúüzenetében ígéretet tett arra, hogy „mindenhol” aktívak maradnak, azóta mégsem lelhető fel újabb bejegyzés a fivérek közösségimédia-felületein. Egyelőre a versenyszezon rajtja sem ad választ a szurkolók jövővel kapcsolatos kétségeire, ahogy a Liu fivérek sem, akik a lap megkeresésére nem reagáltak.
Sokan tartanak attól, hogy a kínai apától született Liu fivérek az ázsiai ország színeiben versenyeznek tovább. A rövid pályás gyorskorcsolyában viszonylag könnyen kivitelezhető a zászlóváltás. A sportolóknak általában három évet kell kihagyniuk, hogy másik ország színeiben indulhassanak olimpián (a Magyar Olimpiai Bizottság hozzájárulásával ez két évre csökkenthető).