kulcsár edina
Ki volt az első olimpikonunk, aki megharapta az aranyérmet? Kinek a beceneve Csibi? Milyen volt egyenként a 177 mesés győzelem?
Többek között ezekre a kérdésekre is választ kapunk, ha ellátogatunk a Millenárisra, a Világraszóló Bajnokaink – 177 mesés győzelem olimpiatörténeti kiállításra, ahol a sportereklyék, személyes relikviák, különleges történetek mellett, valamennyi olimpikonunk pályafutását megismerhetjük és egy kicsit mi magunk is belekóstolhatunk a felkészülés izgalmaiba, nehézségeibe és küzdelmes örömeibe – írja a Metropol.
A Metropol ottjártakor már tele volt az üzenőfal, amelyre bárki felírhat néhány gondolatot, üzenhet vagy éppen fejet hajthat sportolóink teljesítménye előtt. A lap munkatársa Cseh Lászlónak, a legendás úszóklasszisnak köszönte meg a csodálatos pillanatokat, de üzentek Szilágyi Áronnak is, aki sorozatban harmadszor is olimpiai bajnok lett férfi kardvívásban – méghozzá egyéniben!
A kiállításra belépve először a Magyar delfinnek becézett Hajós Alfréddal „találkozunk”, aki az 1896. évi nyári olimpiai játékokon, az első újkori olimpián Athénban a 13°C-os tengervízben megrendezett versenyen megnyerte mind a 100 m-es , mind pedig az 1200 m-es gyorsúszószámot, ezzel ő szerezte a magyar sport első és második olimpiai győzelmét.
Gyurta Dani úszósapkája és nadrágja is vitrin mögé került. 2012-ben, a londoni döntőben, ebben a szettben szerezte meg a magyar úszócsapat első aranyérmét 200 méteres mellúszásban, és közben új világcsúcsot döntött 2.07,28-as időeredménnyel.
Számos olimpikon megtisztelte a tárlatot azzal, hogy aláírta a róla készült fotót a helyszínen. Cservenyák Tibor, olimpiai bajnok vízilabdázó – később sikeres edző – a Metropol fotósának kamerája előtt dedikálta egykori képmását.
Keleti Ágnes egy élő legenda: a 100 esztendős Nemzet Sportolója a legidősebb még élő magyar olimpiai bajnok. Idén januárban róla nevezték el az UTE tornacsarnokát is.
Az interaktív úszómoziban korabeli felvételeken végignézhetjük akár Székely Éva Helsinkiben szerzett aranyát, de újra átélhetjük egy legenda születését, amikor Egerszegi Krisztina 1988-ban a szöuli olimpián a női 200 méteres hátúszás döntőjét, 14 évesen, az utolsó 50 méteren óriási hajrával, egy testhossz előnnyel ért a célba, és olimpiai csúccsal megnyerte a finálét. Magunkban egyszerre kiabáljuk Vitrayval a ma már szállóigévé vált mondatot: „Gyere Egérke, gyere kicsi lány!”
A koronavírusban elhunyt olimpiai bajnok sportlövő, Igaly Diána emléke és teljesítménye előtt is tiszteleg a tárlat azzal a kabalamacival együtt, amit Diána felmutatott a dobogón.
A tárlaton egy 5 küldetésből álló Bajnok Akadémia pályát is teljesíthetünk. A Metropol munkatársa a kajak ergométeren megdöntötte a 8 évesek szintidejét, de a lövészetben, a reflexfalnál és a kvízjátékokban vállalható szintet ért el.
Ne hagyd ki!
Világraszóló Bajnokaink – Interaktív kiállítás: Július 21. – Október 10. /Millenáris