kulcsár edina
A riói olimpia doppingmintáinak nagy része használhatatlan.
Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidoppingcsoport (MACS) vezetője nyilatkozott a Telekom Sporthír Szolgálatnak, és tovább erősítette azokat a híreket, miszerint a riói olimpián csapnivaló volt a dopping-ellenőrzés.
Slendrián, hozzá nem értő és még kellő komolyságot sem tanúsító brazil doppingellenőrök, akikre nem lett volna szabad önálló feladatot bízni
– nyilatkozta a szakember.
Tiszeker elmondta, a riói „vizsgálatok” minden eddiginél rosszabbak voltak, ha egyáltalán voltak. Eddig a 2008-as pekingi olimpia volt a rossz példa, ma már Rió az. A brazil olimpikonokat például nem is ellenőrizték, a többi kontroll esetében pedig egyszerűen rosszul azonosították és archiválták a mintákat.
"Az a hír járja, hogy a levett anyagok körülbelül felével, vagy annál is többel egyszerűen nem tudnak mit kezdeni. Vihar a láthatáron. Azon se csodálkoznék, ha előbb vagy utóbb azzal kellemetlenkednének a WADA vezetőinek, hogy erről az egészről vajon mikor és hogyan értesültek, és miként igyekezték elejét venni a sporttörténet egyik legnagyobb botrányának?"
– mondta vészjóslóan Tiszeker.
A MACS vezetője kifejtette, most épp a súlyemelés és az atlétika volt célkeresztben, és a problémák magasabb szinteken is jelentkeznek, folyamatosan folynak a nyomozások, az IAAF (Nemzetközi Atlétikai Szövetség) elnöke például továbbra is őrizetben van.
Ahogy azt korábban megírtuk, a WADA nemzetközi jelentésében már sorra vette a gondokat, például, hogy angolul nem tudó hoszteszeket alkalmaztak vagy nem találták a sportolót az olimpiai faluban. Volt, hogy Nem is egyszer a vizsgálatok alig felét tudták elvégezni, több olyan eset is volt, hogy bár megtalálták a sportolót, de a hibás adatok miatt nem tudták hozzá párosítani.