kulcsár edina
Meglepő helyről érkezhet a támadás.
Tudtad, hogy minden évben május első csütörtökjén ünneplik a jelszó világnapját, ilyenkor mindenkinek érdemes felülvizsgálni, elég biztonságosak-e a jelszavai. A világnaphoz időzítve kezdett közös kampányba a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) és a Szerencsejáték Zrt. (SZRT), hogy a budapesti UEFA Európa-liga döntő előtt együtt készítsék fel a váratlan és megtévesztő esetekre a sportfogadókat és más felhasználókat.
A népszerű sportesemények idején ugyanis mindig megnő az online csalások száma: a jegyértékesítéstől kezdve a személyes adatok eltulajdonításáig rendkívül széles a skála, amivel találkozhat az óvatlan internetező vásárló. A kampányban adott tanácsokat megfogadva pedig nemcsak az adataidat tudhatod biztonságban, hanem az egyre növekvő online bűnözés ellen is tehetsz egy komolyabb lépést.
A négy héten át tartó tájékoztató-sorozat keretében több hasznos tippel és podcast adással is jelentkezik médiafelületein az SZTFH és az SZRT. A kezdeményezés célja, hogy felhívja a figyelmét a sporteseményeknél előforduló csalási trendekre, az online sportfogadásokhoz kapcsolódó biztonsági kockázatokra, valamint hogy segítse a kibertérből érkező támadások elleni védekezést. A kampány során a két szervezet olyan aktuális témákat érint, mint az adathalászat, a biztonságos jelszavak, az engedéllyel nem rendelkező sportfogadási oldalak veszélyei és a sportrendezvényekhez kapcsolódó online átverések.
Az SZTFH „Minden kiberül” című podcastjének május végi adásában a két szervezet által meghívott vendégekkel beszélgetnek a fő kockázatokról, mivel a tapasztalatok azt mutatják, hogy a nagyobb sportesemények nemcsak a szurkolókat és a legális sportfogadókat, hanem a kiberbűnözőket és a csalókat is vonzzák, akiknek a célja szinte mindig ugyanaz: a személyes és banki adatok megszerzése.