Létrehozva: 2025.04.14.

Tudósok felfedték: ilyen egyszerű az időutazás!

A klasszikus értelemben vett előre-hátra ugrálást az időben még senkinek sem sikerült megvalósítani, azonban tudósok szerint ez egyáltalán nem lehetetlen. Szakértők véleménye szerint nincsenek lehetetlenek, igenis van időutazás. Elméletben!

Az időutazás évszázadok óta az emberiség egyik legnagyobb álma. Filmek, mint a Vissza a jövőbe vagy a Csilagok között is ezt a vágyat jelenítik meg. A legegyszerűbb módszer azonban már most is a rendelkezésünkre áll, és nincs szükség hozzá űrállomásra vagy atom órákra. Elég ha csak felnézünk az égre

időutazás
Amikor a csillagokra tekintünk, valójában időutazásban van részünk (Fotó: Pedro Puente Hoyos /  MTI, Illusztráció)

Időutazás a múltba

Amikor a csillagokra tekintünk, valójában múltbéli pillanatokat látunk. A hozzánk legközelebbi csillag, a Proxima Centauri 4,24 fényévre található – azaz a fénye több mint négy évig utazik, mire elér minket. Vannak azonban csillagok, amelyek fénye több ezer, sőt milliárd éve indult útnak. Így amikor rájuk nézünk, szó szerint a múltba tekintünk vissza.

Horvai Ferenc csillagász az alábbi hasonlatot hozta: 

Bár ez valóban nem a klasszikus értelemben vett időutazás, hiszen valójában nem utazunk az időben, mégis láthatjuk a múltban történteket, sőt gyakorlatilag minden esetben a múltban történteket látjuk, már kisebb távolságban is. Arról, hogy egy űrszonda sikeresen leszállt-e a Marsra, gyakran csak 10-12 perccel később értesülünk, hiszen ennyi idő szükséges ahhoz, hogy a jel eljusson hozzánk a Földre. De hasonlíthatjuk mindezt a Sumér kőtáblákhoz is. A múltban történtekről közvetlenül értesülhetünk, ám hogy napjainkban hogy él a Sumér civilizáció, nem tudunk következtetéseket levonni.

sors, csillagok, végzet, égbolt
Nézzünk fel az égre, és tegyük fel magunknak a kérdést: vajon mennyi idő telt el azóta, hogy az a csillag, amit most látunk, már nem létezik? (Fotó: unsplash.com, Illusztráció)

Az biztos, hogy a legtávolabbi, valaha megfigyelt csillag, az Earendel 28 milliárd fényévre található, és fénye 13 milliárd évig utazott hozzánk – vagyis jó eséllyel már régóta nem is létezik – írja cikkében a Daily Mail.

A kutató szerint ennek az „időutazásnak” vagy talán helyesebben „múltba nézésnek” van egy másik következménye is:

Ha valaha felfedeznénk egy földönkívüli civilizációt, mondjuk 40-50 ezer fényévre a Földtől, akkor feltehetjük a kérdést: vajon létezik még ez a civilizáció? Hogy egy ma aktuálisabb példát hozzak fel: egy 62 fényév távolságban lévő csillag körül keringő, esetleges fejlett civilizáció népe, ha rádióteleszkópjaival nyomon követi a Földön történteket, akkor csak hamarosan értesülhet arról, hogy valaki lelőtte Kennedyt. A 45 fényév távolságban élő idegenek pedig épp tűkön ülve várják, hogy megtudják a választ a mindenkit érdeklő kérdésre: Ki lőtte le Jockey Ewingot?

Ez az egyszerű csillagles nemcsak múltidéző élmény, de egyfajta időutazás is – szemünk előtt villannak fel a kozmosz távoli korszakai. Ki tudja? Talán valahol, egy másik galaxisban épp most figyelnek minket is – talán számukra még mindig a dinoszauruszok járják a Földet.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek