tóth gabi
A projekt egyelőre kezdeti fázisban van, de az eddigi eredmények pozitívak.
A globális felmelegedés miatt nagyon sok figyelmeztetés érkezett már arról, hogy a sarkvidék teljesen elolvadhat. Épp ezért rengeteg tudós igyekszik azon, hogy ezt megállítsa, és úgy tűnik, áttörést is értek el benne, mivel terveik szerint a 2030-as évek elejére újrafagyasztják azt. A feladat azonban nem lesz egyszerű, mivel a NASA jelentése szerint 10 év alatt a sarkvidék 12.2 százalékot süllyedt az olvadásnak köszönhetően.
A Real Ice csapat projektje az, hogy valahogy léket vágnak a jégbe, felszívják a lyukon keresztül a tengervizet és újrafagyasztják azt. Ezeket a teszteket idén januárban kezdték Kanadában, Cambridge Bay-ben, ahol immáron 10 cm vastagságú jeget készítettek így. Vezetőjük, Shaun Fitzgerald azonban kiemelte, a terv még a korai szakaszában van és habár optimisták, több gyakorlásra, adatra és kísérletezésre van még szükségük.
De hogyan kerül a víz a jég felszínére a tengerből? Nos, a Real Ice weboldala szerint az egészet egy víz alatti drón oldaná meg, amit hidrogénnel üzemeltetnének. Ezek a drónok lyukat olvasztanak majd a jégbe, utána állnak neki "dolgozni". Ezzel azonban óvatosak kell, hogy legyenek, nehogy kárt okozzanak a vízi élővilágban, az ott élő állatok vándorlásában vagy épp azzal ártsanak, hogy véletlenül megváltoztatják a hajók útvonalát.
Épp ezért hiába az eddigi pozitív eredmény, jelenleg több az aggodalom, mint a reménység arra, hogy működne. Jennifer Francic vezető klímakutató tudós például úgy véli, hogy sarkvidék jegének ilyen mértékű befolyásolás előre nem látható következményekkel járhat a sarkvidék környezetére és törékeny ökoszisztémájára nézve – írja a UNILAD.