kulcsár edina
A tudósok egy újabb hátborzongató rendszert dolgoztak ki.
A tudósok egy olyan „halálrobotot” építenek, amely képes megjósolni, hogy mikor is fogjuk itt hagyni a földi világot. És nem, ez nem egy újabb hollywoodi sci-fi, hanem a valóság.
A szóban forgó mesterséges intelligencia az emberek egészségi állapotára, képzettségére, foglalkozására, jövedelmére, lakcímére és munkamódszereire vonatkozó információkat gyűjti össze, amelyekből hátborzongató pontossággal meg tudja jósolni, hogy mikor fog meghalni az adott illető.
A dán tudósok szerint a rendszer az esetek 79%-ában igaza van, így eddig ez az eddigi legpontosabb rendszer, ami az emberek életét – vagy inkább halálát – elemzi. A rendszert a 2008 és 2020 között gyűjtött hatmillió dán állampolgár adatai alapján fejlesztik.
Úgy tervezték, hogy „az emberi életet események hosszú sorozatának tekintse, hasonlóan ahhoz, ahogyan egy mondat egy nyelvben szavak sorozatából áll”.
A modellt arra használtuk, hogy megvizsgáljuk, milyen mértékben tudjuk megjósolni a jövőbeni eseményeket a múltbeli állapotok és történések alapján
– mondta Sune Lehmann Jorgensen, a Dán Műszaki Egyetem munkatársa.
A szakember kifejtette, hogy a kutatók 35 és 65 év közötti emberek egy csoportját, – akiknek a fele 2016 és 2020 között halt meg – vették alapul, és a rendszerbe táplálták a rájuk vonatkozó 2008 és 2016 közötti adatokat, arra kérve azt, hogy jósolja meg, ki lesz még életben, és ki fog meghalni 2020-ra.
A véletlenszerű találgatás 50%-os pontosságot eredményezett volna. Az automatizált rendszer azonban 78,8%-os pontossággal dolgozott. Ezt eddig még egyetlen korábbi mesterséges intelligencia modell sem érte el.
A Nature Computational Science című folyóiratban közzétett tanulmány szerint ez a modell sokkal pontosabb, mint a biztosítók által használt „biztosításmatematikai élettáblák”, amelyek pontossága mindössze 55,5% – írja a Daily Star.