Marics Peti
Még a NASA legmodernebb rendszerével sem nyernénk sok időt a katasztrófa bekövetkezése előtt.
A NASA nem bír nyugton maradni, mindig kutatnia kell valamilyen, a Földet fenyegető jelenség után, ilyenek a pusztító napviharok is, melyeknek vizsgálatára egy mesterséges intelligencián alapuló rendszert is kifejlesztettek.
Az amerikai űrügynökség egy új, mesterséges intelligencián alapuló rendszert fejlesztett ki azzal acéllal, hogy előre jelezzék a Földet veszélyeztető, pusztító napviharokat. A NASA új rendszere elvileg képes „megjósolni” a pusztító geomágneses napviharok közeledtét.
A tudósok úgy vélik, hogy a Nap utóbbi időben észlelt felfokozott aktivitása még nem veszélyezteti a Földet, azonban egy hatalmas kilövés pusztító erejű geomágneses vihart is okozhat a bolygónkon. Egy ilyen világméretű katasztrófa órákra kiüthetné az áramellátást és az internetet, ezzel globális kommunikációs zavarokat okozva.
Annak ellenére, hogy a NASA rendszere a létező legmodernebb technológia a napviharok előre jelzésére, az űrhivatal szerint akkor sem lenne sok időnk felkészülni a bajra. Úgy vélik ugyanis, hogy a lakosságot a kritikus eseményre mindössze 30 perccel a bekövetkezés előtt tudnák csak figyelmeztetni. Ez pedig mondanunk sem kell, hogy nem valami sok idő arra, hogy a világ feltudjon készüljön a teljes sötétségre, így csak reménykedni tudnunk, hogy egy ilyen esemény soha nem fog bekövetkezni - foglalta össze a Science Alert.