tóth gabi
A szakemberek figyelmeztetést adtak ki. A légköri jelenség hatalmas károkat okozhat.
Ahogy arról korábban már beszámoltunk hamarosan egy napkitörés érheti el a Földet. A kutatók ezt a csúcstevékenységet későbbre datálták, ám úgy néz ki, hogy hamarabb bekövetkezik, mint ahogy azt vártuk.
Ugyanis a szakemberek szerint július 18-án egy brutális, a szokásosnál jóval nagyobb napkitörés fogja elérni a bolygónkat. A több napkitörés egyesüléseként létrejövő és emiatt „kannibál”-nak is titulált kitörés óriási geomágneses vihart okozhat bolygónkon, ami számos elektronikai berendezésben kárt tesz majd.
A napkitörések (CME-k) mágnesezett a Napból elindult plazma és sugárzó anyag nagy, gyorsan mozgó felhői, amik a csillag felszínén keletkezett erőteljes robbanások eredményeként lökődnek ki az űrbe. Ha a CME-k becsapódnak a Földbe, a töltött részecskék az elektromosságot vezetni képes fémekben áramot gerjeszt, ezek pedig ha elég erőssé válnak, károsíthatják az elektromos vezetékrendszert is, valamint az arra rákötött berendezéseket is.
Ez a jelenség akkor jön létre, amikor egy kezdeti CME-t további, gyorsabb kilökődések követnek, amik beleütköznek abba és egyesülnek vele. Az így egyesülő plazmahullámként terjedő kitörésben foglalt anyagmennyiség és energia jelentősen meghaladhatja a különálló társaiét, és ennek megfelelően nagyobb áramot és károkat is okozhat a Földön.
A ma megérkező hullám még a július 14-én, pénteken elindult, az AR3370 néven azonosított napfoltból, de július 15-én egy másik, jóval nagyobb kilökődés is történt a AR3363-ból. Az utóbbi elérte az AR3370, ami így létrehozott egy új, egyesült és sokkal erősebb kitörést.
Mindkét kitörés közepesen erősnek számított volna, azonban az egyesülésnek köszönhetően a skála legtetejére, a G1-G2-es kategóriába került, ez pedig a mágneses viharok legmagasabb osztályának számít - írja a Metro.