kulcsár edina
Meglepte a hímnek tartott Sully nevű gorilla a gondozóit, amikor világra hozta kicsinyét. A gorillák nemének meghatározása nem egyszerű, sokáig csak feltételezéseken alapul: Sully esetében a szülés pillanatában dőlt meg a következtetés.
Leesett az álla a gondozóknak a Columbus állatkertben, Ohióban: a Sully nevű gorilla már négy éve az állatkert lakója, és egészen addig a pillanatig hímnek tartották, amíg a világra nem hozta kicsinyét. A The Mirror cikkében megjegyezte, hogy láthatóan a gorilla maga is mintha meglepődött volna a történteken.
Az állatkert a blogján kifejtette, hogy a gorillák nemének meghatározása nem egyszerű feladat: a hímek és nőstények testmérete egészen nyolc éves korukig megegyezik egymással, szembetűnő nemi szervekkel pedig nem rendelkeznek.
A gorillák az életkor előrehaladtával kezdenek el eltérően kinézni. A hímek nagy testmérete, ezüstös háta és nagy fejdudoruk (azaz, a sagittális taréj) 12 éves korukra, vagy még később alakul ki – magyarázták el a bejegyzésben.
Sully neme ebből a szempontból mindig is rejtély maradt, ám az állatkert arra a következtetésre jutott – főleg amiatt, ahogy az anyja gondozása során viselkedett –, hogy feltehetően hím. Ezt a feltételezést a korábban említett utód világra hozása cáfolta meg.
Az állatkert arról is beszámolt, hogy Sully és kicsinye is jól van, mindkettejüknek gondjukat viselik, a későbbiekben pedig DNS-vizsgálatot végeznek majd, hogy megállapítsák, melyik hím lehet az apa.
Az állatkert egyébként 1956 decemberében adott otthont az első állatkertben született gorillának. Az azóta eltelt 67 év alatt nagy mértékben hozzájárultak a gorillák védelméhez.