tóth gabi
Az árak kedvezőek, de becsapósak. Erre mindenképpen figyelj.
Az utóbbi időben egyre gyakrabban találkozhatunk külföldi webáruházak hirdetéseivel, ahol hihetetlenül kedvező áron vásárolhatunk, legyen szó ruházatról, háztartási eszközökről vagy elektronikai cikkekről. A Fanny magazin összegyűjtötte, mire kell figyelni.
1.
Első mindig a biztonság!
Elsőként ellenőrizzük a webáruház üzemeltetőjét. Ha nem találjuk meg a cégnév, cím, székhely, elérhetőség és az általános szerződési feltételek információit a honlapon, jobb elkerülni az oldalt, még akkor is, ha csábító az ajánlat.
2.
Válasszuk ki a célországot
A következő lépés az, hogy ellenőrizzük, hogy a webáruház szállít-e Magyarországra, és ha igen, milyen feltételekkel. Sok webáruház csak az adott országon belül szállít, vagy csak bizonyos országokba küld csomagokat. Olvassuk el a szállítási feltételeket, ahol megtalálhatóak a célországok.
3.
Ráteszik az áfát!
Számoljunk azzal, hogy ha harmadik országból, például Kínából, Angliából rendelünk, akkor a termék értéke alapján 27 százalékos áfát kell fizetnünk. Ha a webáruház regisztrált az IOSS rendszerben, az áfa már a végösszegnél felszámításra kerül, ellenkező esetben az áfát a behozatali vámeljáráskor kell megfizetnünk.
4.
A végösszeg számít
Ha EU-n kívüli webáruházból rendelünk, és az áru értéke meghaladja a 150 eurót, akkor vámot is kell fizetni. Az összeghatár a teljes rendelési összegre vonatkozik, azaz a szállítási költség is beleszámít. Nézzük meg a végösszegnél, hogy a webáruház feltüntette-e a becsült importdíjat, ami tartalmazza az esetleges vám- és áfa költségeket. (Bővebb információ: www.nav.gov.hu)
5.
Visszaküldés indoklás nélkül
Ha nem vagyunk megelégedve a termékkel, a 14 napos elállási jogot az Európai Unión belül bárhol érvényesíthetjük. Más esetben ellenőrizzük az adott ország vagy cég visszaküldésre vonatkozó szabályait. Sok esetben, ha a vásárlástól számított bizonyos időn belül visszaküldjük a terméket, visszatérítik az árat, de néha akár a termék visszaküldése nélkül, részleges visszatérítést is kérhetünk.
6.
Jár utána a garancia!?
Fontos kérdés az is, hogy a terméket milyen garanciális feltételekkel tudjuk megvásárolni. Egyre gyakoribb, hogy a nagyobb gyártók úgynevezett nemzetközi garanciát vállalnak, így a gyártó által fenntartott szervizhálózat bármelyikéhez fordulhatunk, függetlenül attól, hogy melyik országban vásároltuk a terméket.