Létrehozva: 2023.03.07.

Online vásárlás: 3 gyors lépéssel ellenőrizhető, megbízható-e a bolt, ahonnan vásárolni készülünk

Rengeteg webshop kínálja a portékáját a világhálón. Vannak köztük megbízhatók és kevésbé vevőbarátok. Ezzel a három lépéssel ki lehet deríteni, megbízható-e az online bolt.

Az online adásvételeknek a hagyományos vásárlásokhoz hasonlóan sok szabálynak kell megfelelniük. Mivel szinte lehetetlen mindet észben tartani, nem árt egy egyszerű lista, amin végigmenve eldönthetjük, megbízhatunk-e az adott online boltban.

csomag,csomagküldő,webshop,online bolt
Ezzel a 3 lépéssel eldönthető megbízható-e az online bolt. Fotó: Ground Picture / Shutterstock

Ha ezt látjuk egy online bolt weboldalán, gyanakodjunk

Érdemes gyanakodni, ha valamit a legtöbb online webshopban 19 990 forintért árulnak, de az adott oldalon csak 9900 forintért. Ennél kifinomultabb trükk, hogy egy-egy terméknél a megszabott akciós ár mellé odatesznek egy visszaszámlálót. Gyanúsak az olyan megjegyzések is, mint például a szuperakciós ár, utolsó lehetőség, hogy ennyire olcsón megvehesd és társaik-figyelmeztet a Tudatos Vásárlók Egyesülete.

Azt a trükköt is több online boltban használják, hogy szerepeltetnek egy adott árut a kínálatukban, amiről a kosárba tétel után derül ki, nincs raktáron. Helyette egy másik, drágább terméket ajánlanak fel, rosszabb esetben szállítanak ki. Az árkülönbséget pedig természetesen ki kell fizetni. Előfordulhat az is, hogy a webáruházban egy termék mellé nem a saját képét, hanem egy jóval drágább, márkás termék képét teszik fel, ez pedig csak a kiszállítás után derül ki. Az ilyen trükkökkel operáló online boltokat a következőképpen lehet elkerülni.

Keressük ezeket az alapinformációkat

Érdemes megnézni az adott webáruházról szóló véleményeket.

Érdemes megnézni, hogy a kiszemelt terméket árusító bolt szerepel-e a jogsértő webáruházak állandóan frissülő listáin.

Ne hagyjuk magunkat sürgetni, azaz hiába üzeni a webáruház, hogy mindjárt lejár az akció, ezt hagyjuk figyelmen kívül.

Alapszabály, hogy a megbízható boltok oldalain megtalálható a shopot működtető cég neve, címe, székhelye, cégjegyzékszáma, adószáma, a vállalkozást bejegyző bíróság neve, elérhetősége, telefonszáma és e-mail-címe. A webáruházak ezen kívül kötelesek honlapjukon részletes tájékoztatást nyújtani adni a fogyasztó jogairól: a megrendelés menetéről, a megrendelés utáni visszaigazolás küldésének kötelezettségéről, a vásárolt áruval kapcsolatos jótállásról és szavatosságról, továbbá az vásárlástól való 14 napos elállási jogról. Ezek hiányában inkább keressünk másik online boltot.

albérlet után fizetendő adó
Fotó: EugeneEdge / Shutterstock

Mi az a 3 alapszabály, amit mindig tartsunk be?

A legfontosabb szabály, hogy ha a fentiek mindegyikét nincs is időnk leellenőrizni, ne sajnáljuk az időt legalább néhány minimális biztonsági lépés megtételére. A fogyasztóvédelmi hatóság három intő jelre hívja fel a figyelmet, amik arra utalnak, hogy a webáruház talán nem tisztességes:

  1. Az elérhetőségek menüpontra kattintva csak egy mobilszám és egy olyan e-mail-cím jelenik meg, amelyet ingyenesen létre lehet hozni (például gmail.com, yahoo.com és egyéb végződésűek).
  2. Keveset árul el a szállítás részleteiről.
  3. Az oldal feltűnően, lehetetlenül jó ajánlatokat, akciókat kínál.

Ha ezen a teszten átmegy egy online bolt, még mindig érdemes megfontolni az utánvétes vásárlást - még ha feláras is-, mert így nem kell megadni a bankkártyaadatokat. Ha megtörtént a rendelés, célszerű ellenőrizni, valóban levonták-e az esetlegesen kínált kedvezményt a végösszegből. Ha nem, mondjuk le a rendelést vagy álljunk el a vásárlástól, illetve ne vegyük át a terméket.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek