tóth gabi
Nem érdemes az utolsó pillanatra hagyni a jelentkezést, hiszen több millió forint a tét! Január 15-én hétfőn délelőtt élesedett a lakossági előregisztrációs felület, ahol vissza nem térítendő támogatás igényelhető napelemek telepítésére.
Az előregisztráció amolyan nulladik lépés. Ha ez megvan, utána lehet csak egy kivitelezővel szerződni, majd benyújtani magát a támogatási kérelmet, amit aztán elbírálnak. Mennyi pénzt és mire lehet igényelni, hol lehet előregisztrálni, hány kivitelező közül lehet választani és mikor térülhet meg egy ilyen beruházás, amihez akár 5 millió forintos vissza nem térítendő támogatást is kaphatnak az igénylők? Íme, a napelempályázat legfontosabb kérdései és válaszai!
Ismét lehet napelemek telepítésére vissza nem térítendő támogatást igényelni az államtól. Ehhez először egy előregisztrációt kell megejteni, amire 2024. január 15. reggel 10 órától van lehetőség. Aki szeretne pályázati pénzen napelemet telepíttetni, annak nem árt sietnie, mivel a rendelkezésre álló 75 milliárd forint elosztásakor nincs területi keret, beérkezési sorrendben bírálják el a pályázatokat. Vagyis addig lehet támogatáshoz jutni, amíg el nem fogy az erre szánt pénz.
Regisztrálni a napenergiaplusz.nffku.hu weboldalon lehet. 2024. január 15. reggel 10 órától. Nem érdemes halogatni a lakossági előregisztrációt, mert még ezután is van teendő, és a benyújtás sorrendje alapján bírálják majd el a támogatási kérelmeket az egész országban. Nincs területileg leosztott keret!
A regisztrációhoz szükség lesz egy ügyfélkapus azonosítóra és alapdokumentumként minden pályázónak fel kell töltenie a személyi okmányait, a lakóingatlan 30 napnál nem régebbi tulajdoni lapját és a legutolsó elszámolási időszakra vonatkozó villamosenergia-számlát. Egyes speciális esetekben további nyilatkozatok, meghatalmazás csatolására is szükség lehet. Az előregisztráció jóváhagyásáról 15 munkanapon belül döntenek.
Az előregisztráció jóváhagyása után egy kiválasztott kivitelezővel le kell szerződni, és csak utána lehet benyújtani magát támogatási kérelmet – hívta fel a figyelmet az Energiaügyi Minisztérium. Támogatási kérelmet csak az aláírt kivitelezői szerződéssel rendelkezők nyújthatnak majd be. Az adminisztrációt jelentősen megkönnyíti a szerződésminta kötelező használata. Az előregisztráció után a pályázók kijelölhetnek három lehetséges kivitelezőt, akik közül a rendszeren keresztül beérkező ajánlataik alapján tudnak választani. Bőséges a kivitelezői kör, amiből választani lehet, mert számukra már december elejétől elindult az előregisztrációs folyamat: több mint 500 vállalkozás kapott jóváhagyást regisztrációjához.
A keret 75 milliárd forint, amiből egy háztartás akár 5 millió forintot is elnyerhet.
Elszámolható költség a napelem, az inverter és az akkumulátoros tárolóegység, illetve a műszaki követelmények teljesítésével kapcsolatos költségek. Például a villanyóra szabványosítására maximum 600.000 forint számolható el, az előkészítési és adminisztratív költségekre pedig a beruházási kiadások legfeljebb 15 százaléka fordítható. Az inverter mérete minimum 4 kilowatt, maximum 5 kilowatt kell, hogy legyen, az akkumulátoros tárolóegység mérete pedig 7,5-10 kilowatt között lehet. A napelempanelek teljesítménye az inverter teljesítményének maximum 120%-a lehet. Fontos még az is, hogy csak új beruházás támogatható, régi napelemes rendszer átalakítása, cseréje nem.
A saját tulajdonú lakóingatlannal, haszonélvezeti joggal vagy lízingszerződéssel rendelkező nagykorú magánszemélyek pályázhatnak, hogy vissza nem térítendő támogatással megújuló energiaforrással lássák el lakóépületeiket.
A háztartások kiadásai legfeljebb 8-10 év alatt megtérülnek, ami a telepítő vállalkozás által vállalt garancia szempontjából is fontos.
A rendszergarancia, a kivitelezői garancia, a napelemre, az inverterre és a tárolóra vonatkozó termékgarancia időtartamát egyformán 10 évben határozták meg.
65 százalékos támogatási intenzitás mellett (a költségek maximum ekkora hányadára költhető az elnyert pénz) maximum 5 millió forint támogatást lehet elnyerni. Előzetes piaci információk szerint 6,5-7 millió forintba fog kerülni a legnagyobb rendszer, ami elszámolható lesz a Napenergia Plusz programban. Tehát főként olyan lakás esetében fogja megérni a beruházás, aminek átlagosan körülbelül 7000 kilowatt az éves fogyasztása – olvasható az agroinform.hu-n.