Krausz Gábor
Legyen szó akár laktóz-, akár gluténérzékenységről vagy komolyabb egészségügyi gondról, a gyógyszerek és a kezelés anyagi terheinek csökkentésére létezik segítség. Ez az úgynevezett személyi kedvezmény. Mutatjuk kiknek jár és hogyan kell igénybe venni!
Bizonyos típusú betegségek esetén személyi kedvezmény jogcímén adókedvezményt lehet igénybe venni. Ki igényelhet ilyen juttatást, hogyan, és mekkora az az összeg, ami visszajár a befizetett adóból? Mutatjuk!
A súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekben szenvedők. Íme néhány példa: endometriózis, mellrák, méhnyakrák, időskori nagyothallás, csökkent látás, csontelhalás, fiatalkori ízületi gyulladás, skizofrénia, Crohn-betegség, laktózérzékenység miatt fellépő betegségek, gluténérzékenység miatt fellépő betegségek és I. illetve II. típusú cukorbetegség. A betegségek teljes listája ebben a kormányrendeletben található.
Első sorban bejelentett jövedelem és egy, a fenti kormányrendeletben felsorolt súlyos fogyatékosságról szóló orvosi igazolás vagy a rokkantsági járadékra, fogyatékossági támogatásra való jogosultságról szóló határozat. Az orvosi igazolást, határozatot az elévülési időn belül (5 év) meg kell őrizni, más teendő nincs vele. A rokkantsági járadékban vagy fogyatékossági támogatásban részesülőknek nincs szükségük külön igazolásra-írja a NAV.
Az adóelőleg alapja jogosultsági hónaponként a minimálbér egyharmadának száz forintra kerekített összege. Ez 2025-ben havi 96.900 forinttal csökkenti az adóalapot, vagyis havi nettó 14.535 forintnyi többletet jelent az arra jogosultaknak. Ez éves szinten 174.400 forintnyi kedvezményt jelent. Azt viszont fontos tudni, hogy a kedvezmény a fogyatékos állapot kezdő napjának hónapjában vehető először figyelembe!
A személyi adókedvezmény igénybe vehető év közben, a munkáltatónak adott adóelőleg-nyilatkozattal havonta, továbbá az adott évre vonatkozó szja-bevallásban egy összegben is. Aki havonta venné igénybe a kedvezményt és már rendelkezik orvosi igazolással, annak célszerű már az első bérszámfejtés előtt nyilatkozni az adóalap-kedvezményekről, hogy a munkáltatók már a januári fizetésben is figyelembe vegyék a munkavállalóknak járó kedvezményeket-tanácsolja a NAV.
A legegyszerűbb és leggyorsabb megoldás az online nyilatkozat. Ehhez használható a NAV Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazása (ONYA). Az ONYA segít a nyilatkozatok kitöltésében, hiszen a NAV nyilvántartásaiban szereplő adatokat kiajánlja. Az adóelőleg-nyilatkozatok elérhetők elektronikus azonosítással is: 2025. január 16-tól Ügyfélkapu+-szal vagy DÁP-mobilalkalmazással. Az elektronikusan beküldött nyilatkozatokat a NAV automatikusan továbbítja a munkáltatóknak. Ez az ONYA-ban az „Értesítések” között nyomon is követhető.
Azt sem árt tudni, hogy a kedvezményt visszamenőleg is lehet igényelni, méghozzá 5 évre visszamenőleg. Ez azt jelenti, hogy az érintettek akár 870.000 Ft-ra is jogosultak lehetnek. Ehhez csak a korábbi évek adóbevallásait kell önellenőrzéssel módosítani.