kulcsár edina
Már lehet jelentkezni az Ifjúsági garancia plusz programra a Nemzetgazdasági Minisztérium tájékoztatása szerint. A 200 milliárd forintos keretösszegből lakhatásra és utazásra is kaphatnak pénzt a fiatalok.
Többféleképpen is támogatja a kormány a magyar fiatalokat. Van olyan támogatás, ami automatikusan jár, van, amit csak a tanulmányok alatt lehet igénybe venni és van, amire bárki pályázhat. Íme a legújabb támogatási lehetőség és mutatjuk a már régebb óta elérhetőket is!
A program a 15-29 év közötti fiatalok munkához, munkatapasztalathoz vagy piacképes tudáshoz való hozzájutását támogatja. Azokét, akik nem tanulnak, nem dolgoznak, emellett álláskeresőként vagy szolgáltatást kérőként vannak nyilvántartásban.
A programba belépők személyre szabott segítséget kapnak a munkaerőpiaci helyzetük javításához. A segítségnyújtás első szakaszában foglalkoztatást elősegítő szolgáltatások, egyéni/csoportos tanácsadások formájában segítik a fiatalokat. Ennek során ifjúsági tanácsadó munkatársak segítenek a fiataloknak saját, egyéni terv kialakításában, a továbblépés érdekében.
A programban 2024 áprilisában elérhetővé váltak a következő támogatások is: bértámogatás, lakhatási vagy utazási támogatás nyilvántartott álláskereső részére. Idén májustól a képzésekhez is támogatást biztosítanak a program keretében, június óta pedig a képzés mellé álláskeresést ösztönző juttatásra is lehet pályázni – olvasható a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat weboldalán, ITT pedig minden további részlet is elérhető.
A fiatalok számára többféle támogatás, kedvezmény létezik jelenleg. Az iskoláztatási támogatás, a nyelvvizsgadíj- és KRESZ-vizsgadíj visszatérítésen kívül például
Az a diák, aki egyetemre vagy főiskolája jár, jogosult lehet az oktató intézmény által nyújtott alaptámogatásra (az első félév időtartamában kapható támogatás kifejezetten a frissen felvett hallgatóknak), tanulmányi ösztöndíjra vagy szociális ösztöndíjra. A felsőoktatási intézményeken kívül más intézmények is támogatják a fiatalokat: sok város, önkormányzat, állami cég és persze az EU is kínál különböző ösztöndíjakat, amik intézménytől függetlenül megpályázhatók. Ilyen ösztöndíj például a Bursa Hungarica, aminek a célja, hogy a hátrányos helyzetű, szociálisan rászoruló hallgatókat támogassa a felsőoktatásban. De kínál még különböző pályázati lehetőséget a
A szakképzésben tanulók is jogosultak tanulmányi ösztöndíjra. Az összeget a KRÉTA rendszerbe feltöltött adatok alapján számolják ki és utalják el. A végösszeg sok tényezőtől függ és 8000-59.000 Ft közötti összeg lehet.
Hamarosan jöhet a munkáshitel is
A kormány friss döntése értelmében hamarosan egy új hitellehetőség nyílik meg a fiatalok előtt. Egy új típusú munkáshitelt vezetnek be jövő év elejétől, ami a jelenleg működő diákhitelhez hasonló konstrukciót követ majd. A tervek szerint a munkáshitel segítséget nyújthat a fiatalok élet- és pályakezdéséhez. A várhatóan több millió forintos szabad felhasználású kölcsön lehetővé teheti a fiatal szakemberek önállósodását, a mobilitásukhoz szükséges jármű megvásárlását,