tóth gabi
Nem csak az adventi időszakhoz köthető süteményekbe kerül mostanában több citrus, több mandarin és narancs is fogy ilyenkor. Mi a helyzet ezek héjával és a húson lévő fehér szálakkal? Ehetők vagy mérgezők? Most kiderül!
November végén, decemberben fogy itthon a legtöbb citrusféle. Sokan ezzel pótolják a C-vitamint és sokszor kerül az ételekbe, sütikbe is. A kérdés az, hogy mennyire jó ötlet megenni a például a citrom héját vagy a narancs húsához tapadó kis fehér szálakat? Most kiderül!
A déligyümölcs-rajongók két csoportra oszthatók: van, aki a gyümölcshúshoz tapadó fehér szálakkal együtt eszik meg a mandarint vagy a narancsot, és olyan is, akik gondosan leszedegeti a fehér részt, és így eszi meg a gyümölcsöt. De vajon kinek van igaza? A szakemberek szerint az úgynevezett mezokarpium, vagyis a hús és a héj közötti fehér rész fogyasztható, mi több, ajánlott is megenni, mivel nagyon egészséges - olvasható egy német fogyasztóvédelmi oldalon. Ez a réteg ugyanis különféle vitaminokat és másodlagos növényi anyagokat, például flavonoidokat tartalmaz, amik antioxidáns hatásúak, erősítik az immunrendszert és a szív- és érrendszerre is pozitív hatással vannak. A fehér szálak emészthetetlen rostokból állnak, amelyek hosszabb ideig az emésztőszerveinkben maradnak, és gondoskodnak arról, hogy ne legyünk rövid időn belül újra éhesek. Ha tehát jót akarunk tenni az egészségünkkel, bátran fogyasszuk el ezeknek a gyümölcsöknek a fehér részét is.
A déligyümölcsök hosszú utat tesznek meg, míg elérnek a hazai boltokba, így fokozottan ki vannak téve a penészgombák támadásának. Ezért bevett módszer, hogy szüretelés után különböző gombaölőszereket tartalmazó viasszal kezelik a héjukat. Ezért olyan fényesek a narancsok, citromok és a mandarinok héja. Emiatt a viaszréteg miatt és az egyéb növényvédő szereknek a maradványai miatt kockázatos megenni a citrusok héját.
Teljesen nem. Így ha kifejezetten a citrus héjat szeretnénk fogyasztani (pl. kandírozni vagy csokoládéba mártani vagy bejglibe reszelni), akkor érdemesebb gombaölőszer mentes, vagy ökológiai termesztésből származó, esetleg bio gyümölcsöt választani - tanácsolja a Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE). Részlegesen pedig a következőképp lehet megszabadulni a vegyszerektől: 2 percre áztassuk be a gyümölcsöt almaecetes vízbe, majd sikáljuk le a héját egy kefével. Végül folyóvíz alatt jó alaposan öblítsük át. Azt viszont nem árt elégszer hangsúlyozni: mivel a gombaölő beszívódik a héjba, sőt, még a gyümölcs húsába is, teljes eltávolításukra nincs lehetőség!
A fent említett gombaölőszerekkel nagy mennyiségben érintkezőknél megfigyeltek különböző bőrreakciókat. Állatkísérletekben egereknél vesekárosodást, a húgyhólyagban pedig jóindulatú szövetfelszaporodást is diagnosztizáltak, ami a rák megelőző állapotának számít, magyarul hosszú távon rákot okoznak ezek a szerek. Egy másik vizsgálat szerint pedig károsították a kísérleti egerek DNS-ét is a különböző gombaölők.