Létrehozva: 2023.10.24.

Itt a megoldás: így spórolhatunk rengeteget a hétköznapokban

A pénznyelő kiadások lefaragásával is takaríthatunk meg pénzt a nemzeti bank szerint. Adnak is néhány hasznos tippet az új, kifejezetten a spórolással foglalkozó weboldalukon.

Sok kicsi sokra megy címmel indította el az MNB a lakossági megtakarításokat támogató új fogyasztóvédelmi kampányát. Az ebből a célból létrehozott weboldalon többek között megtudhatjuk, hogy néhány feleslegesen drága kiadás észszerűsítésével is sokat lehet spórolni.

spórol, spórolás
Íme az MNB új, spórolással foglalkozó weboldala. Fotó: jd8 / Shutterstock.com

Mik azok a pénznyelő, felesleges kiadások?

Például ha többet fizetünk mint kéne egy drága, kihasználatlan internetszolgáltatásért, mobilszolgáltatásért, cascóért, lakás vagy kötelező gépjármű-biztosításért. De sok apró kiadástól szabadulunk meg akkor is, ha például a fizetős sms-értesítés helyett banki applikációnk ingyenes push üzeneteiben kérünk tájékoztatást tranzakcióinkról, de akár azzal is, hogy megszüntetjük a bankszámla- vagy kártyaszerződéskor eredetileg igényelt, de már nem használt kiegészítő szolgáltatásokat.

A hiteleken is sokat lehet spórolni

Ha céljaink megvalósítására elkerülhetetlen hitelt felvenni, sokat spórolhatunk, ha időt szánunk a számunkra leginkább testhezálló hiteltípus, majd ezen belül a konkrét ajánlat megtalálására – akár az MNB ingyenes, egyszerű Hitel- és lízingválasztó programja segítségével. Hitel és hitel között ugyanis jelentős különbségek vannak, többek közt azok „árukban” is.

Sokan nem veszik igénybe az adókedvezményeket sem

A jogszabályok szerint adókedvezmények járnak azoknál a megtakarításoknál, amelyekkel egyúttal az államháztartás egyensúlyának finanszírozását is segítjük. Évi akár százezres nagyságrendű szja-visszatérítés jár nekünk például, ha van önkéntes pénztári tagságunk, nyugdíjbiztosításunk vagy NYESZ számlánk. Ha pedig az elmúlt bő négy évben kibocsátott hazai állampapírunk van, akkor a szociális hozzájárulási adó mellet a kamatadó alól is mentesülünk – olvasható az MNB megtakarítási kampányának oldalán.

Íme az MNB első spórolási tipp: készítsünk éves házi költségvetést

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerint célszerű megpróbálni egy évre előre tervezni a pénzügyeink terén, figyelve a nagyobb, fix kiadásokra, mint például az iskolakezdés és az ünnepek. Nem árt felkészülni egy esetleges váratlan helyzetre sem (pl. elromlik a hűtő) és erre is pénzt félretenni. Ezután az év során havi bontásban folyamatosan jegyezzük le a várható bevételeinket és a kiadásainkat és az utóbbiak kapcsán próbáljuk meg megszüntetni a pénznyelő, fölösleges költségeket- olvasható a Magyar Nemzeti Bank Sok kicsi sokra megy megtakarítási kampányának honlapján.

Vizsgáljuk meg, van-e pénznyelő kiadásunk. Fotó: Németh András Péter / Mediaworks Archívum

Ha egyedül nem megy, kérjünk segítséget

A költségvetés tervezésekor bátran használjunk kalkulátorokat, netbankot, bankunk mobilapplikációját vagy kérjünk ingyenes segítséget független szakértőktől: az MNB ügyfélszolgálatának munkatársaitól, valamint a vármegyeszékhelyeken működő Pénzügyi Navigátor Tanácsadó Irodahálózat szakértőitől. Ha pénzügyeinket jellemzően elektronikusan intézzük, kiadásaink és bevételeink áttekintéséhez jó kiindulási alapot ad a bankszámlakivonat is, hiszen ezen nyomon követhetjük az adott időszak összes, nem készpénzes tranzakcióját.

Ezeket érdemes átgondolni a költségvetés készítésekor

  • Mekkora összeget tudunk minden hónapban félretenni?
  • Van-e vésztartalékunk, ha igen, mennyi időre elegendő?
  • Van-e hitelünk, ha igen, ennek törlesztése mekkora terhet jelent havonta?
  • Milyen nagyobb, tervezhető kiadások várhatók 1 éven belül?
  • Mi a konkrét pénzügyi célunk 1-3 éves időtávon?
  • Napi szokásaink kisebb megváltoztatásával mennyit spórolhatunk 1 hét, 1 hónap, 1 év alatt? Ehhez nyújt segítséget a Pénziránytű Alapítvány Pénznyelő alkalmazása.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek