kulcsár edina
A pénznyelő kiadások lefaragásával is takaríthatunk meg pénzt a nemzeti bank szerint. Adnak is néhány hasznos tippet az új, kifejezetten a spórolással foglalkozó weboldalukon.
Sok kicsi sokra megy címmel indította el az MNB a lakossági megtakarításokat támogató új fogyasztóvédelmi kampányát. Az ebből a célból létrehozott weboldalon többek között megtudhatjuk, hogy néhány feleslegesen drága kiadás észszerűsítésével is sokat lehet spórolni.
Például ha többet fizetünk mint kéne egy drága, kihasználatlan internetszolgáltatásért, mobilszolgáltatásért, cascóért, lakás vagy kötelező gépjármű-biztosításért. De sok apró kiadástól szabadulunk meg akkor is, ha például a fizetős sms-értesítés helyett banki applikációnk ingyenes push üzeneteiben kérünk tájékoztatást tranzakcióinkról, de akár azzal is, hogy megszüntetjük a bankszámla- vagy kártyaszerződéskor eredetileg igényelt, de már nem használt kiegészítő szolgáltatásokat.
Ha céljaink megvalósítására elkerülhetetlen hitelt felvenni, sokat spórolhatunk, ha időt szánunk a számunkra leginkább testhezálló hiteltípus, majd ezen belül a konkrét ajánlat megtalálására – akár az MNB ingyenes, egyszerű Hitel- és lízingválasztó programja segítségével. Hitel és hitel között ugyanis jelentős különbségek vannak, többek közt azok „árukban” is.
A jogszabályok szerint adókedvezmények járnak azoknál a megtakarításoknál, amelyekkel egyúttal az államháztartás egyensúlyának finanszírozását is segítjük. Évi akár százezres nagyságrendű szja-visszatérítés jár nekünk például, ha van önkéntes pénztári tagságunk, nyugdíjbiztosításunk vagy NYESZ számlánk. Ha pedig az elmúlt bő négy évben kibocsátott hazai állampapírunk van, akkor a szociális hozzájárulási adó mellet a kamatadó alól is mentesülünk – olvasható az MNB megtakarítási kampányának oldalán.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerint célszerű megpróbálni egy évre előre tervezni a pénzügyeink terén, figyelve a nagyobb, fix kiadásokra, mint például az iskolakezdés és az ünnepek. Nem árt felkészülni egy esetleges váratlan helyzetre sem (pl. elromlik a hűtő) és erre is pénzt félretenni. Ezután az év során havi bontásban folyamatosan jegyezzük le a várható bevételeinket és a kiadásainkat és az utóbbiak kapcsán próbáljuk meg megszüntetni a pénznyelő, fölösleges költségeket- olvasható a Magyar Nemzeti Bank Sok kicsi sokra megy megtakarítási kampányának honlapján.
A költségvetés tervezésekor bátran használjunk kalkulátorokat, netbankot, bankunk mobilapplikációját vagy kérjünk ingyenes segítséget független szakértőktől: az MNB ügyfélszolgálatának munkatársaitól, valamint a vármegyeszékhelyeken működő Pénzügyi Navigátor Tanácsadó Irodahálózat szakértőitől. Ha pénzügyeinket jellemzően elektronikusan intézzük, kiadásaink és bevételeink áttekintéséhez jó kiindulási alapot ad a bankszámlakivonat is, hiszen ezen nyomon követhetjük az adott időszak összes, nem készpénzes tranzakcióját.