tóth gabi
A kisállattal való nyaralásnak megvannak a maga szabályai, amiket nem csak az esetleges bírság elkerülése érdekében érdemes betartani. Így utazhatunk kutyával belföldön és külföldön.
Utánajártunk, mire kell figyelni, ha valaki autóval, busszal, vonattal vagy épp repülővel utazik kutyával. Mikor kell például szájkosár, oltási könyv vagy kisállatútlevél? Mikor utazhat ölben az állat és mikor csak hordozóban? Íme a válaszok!
Ha autóval indulunk útnak, a KERESZ ide vonatkozó szabályait kell betartanunk. Eszerint a kutya rakománynak számít, a rakományt pedig a járművön úgy kell elhelyezni, hogy a közlekedés biztonságát, valamint a személybiztonságot ne veszélyeztesse. Kistestű kutyákat vagy macskákat például szállító hordozóban érdemes szállítani, a nagyobb testű állatokat pedig speciális boxban vagy a csomagtartóban. Egy másik jó megoldás pedig a kisállatoknak gyártott biztonsági öv, ami egy hámhoz csatlakoztatható.
Távolsági buszra zárt tárolóban vagy szájkosárral, pórázon lehet felvinni kutyát és külön jegyet kell neki venni. Nem árt tudni, hogy egy autóbuszban csak egy kutya lehet egyszerre pórázon, zárt szállító eszközben viszont több is. Az állat oltási könyvének a gazdánál kell lennie, és kérésre be kell azt mutatni. Kézipoggyászban az állatok utaztatása a legtöbbször ingyenes.
A vonaton szállítható kisállat, de csak boxban, ketrecben vagy szájkosárral pórázon, külön jegy megváltásával. Egy utas legfeljebb két kutyát vihet magával, viszont nem vihető be semmilyen állat az 1. osztályra, az étkezőkocsikba és a pót- és helyjegyköteles kocsikba. 20 kg-nál nehezebb eb pedig csak a peronon utazhat.
Metrón, villamoson vagy HÉV-en kézipoggyász méretű szállítóeszközben utaztatott állatnak nem kell külön jegy. Ha a saját lábán utazik a kutya, akkor viszont kötelező a szájkosár és a póráz, a jegyváltás és az oltási könyv. A fővárosban vagy a Balatonon közlekedő hajókon szintén ezeket a szabályokat kell betartani.
A jelenlegi szabályok szerint a gazdák szabadon utazhatnak kutyáikkal, macskáikkal az EU területén, de csak ha az állat rendelkezik elektronikus mikrocsippel, érvényes, állatorvos által kiállított útlevéllel és veszettség elleni oltással, valamint egy állatorvosi igazolással arról, hogy az állat egészségügyileg alkalmas az utazásra. Maximum két kutyát és két cicát elviszünk magunkkal nyaralni, kivéve, ha kiállításra vagy versenyre megyünk, de ezt persze igazolni is kell. Ezen kívül pedig a tulajdonosnak is jelen kell lennie.
Ha repülővel utazunk, arra számítsunk, hogy a diszkont, fapados légitársaságok többsége nem vállalja élőállat szállítását, csak a hagyományos társaságok. Ráadásként minden légitársaságnál más és más az élő állatokra vonatkozó előírás. Rendszerint az 5 kg-t nem meghaladó állatokat szállító boxban felengedik a fedélzetre. Általában 10-12 hetes vagy 4 hónapos kortól szállíthatóak az állatok repülőn, ha van chip bennük és van kisállatútlevelük. Aki pedig az EU területén kívüli országba utazna repülővel, annak az állatorvos által kiállított útlevél nem lesz elég, hatósági állatorvos által kiadott egészségügyi bizonyítványra lesz szüksége.