kulcsár edina
Újabb ellenőrzéssorozaton vannak túl a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei. Ezúttal kutyapanziókat ellenőriztek. Íme az eredmények!
A Szupermenta programban ezúttal létesítményeket, azon belül is kutyapanziókat ellenőriztek a Nébih szakemberei. A 12 budapesti és Pest vármegyei intézményben a hatósági ellenőrök az állatok jóllétét kedvezőtlenül befolyásoló, azonnali hatósági intézkedést kívánó problémákat kerestek. Lássuk, találtak-e!
Már javában benne vagyunk a nyárban, ezért sok gazdi keres a kutyájának megbízható helyet, ha nem viheti el magával nyaralni. A kutyapanzió nekik lehet ideális megoldás, amennyiben szakképzett felügyeletre szeretnék bízni a kis kedvencüket. Ugyanakkor felelős gazdaként érdemes alaposan utánanézni a lehetőségeknek, hogy a legmegfelelőbb helyet válasszák kutyájuk számára.
A kutyapanziók létesítésére és működésére vonatkozó előírásokat egy 1998-as törvény és egy rendelet tartalmazza. Továbbá a kutyapanzióknak FELIR (Élelmiszerlánc-felügyeleti Információs Rendszer) azonosítóval is rendelkezniük kell. A hatósági felügyelők azt ellenőrizték, hogy a létesítmények megfelelnek-e a jogszabályokban foglalt előírásoknak. Például, hogy az intézmény vezetőjének van-e szakirányú végzettsége (például állatgondozói, állat oktatói vagy kutyakiképző képesítés), tiszták és könnyen fertőtleníthetők-e a helyiségek, külön helyiségben tárolják-e a kutyatápot, megfelelően körbe van-e kerítve a terület, vezetnek-e naprakész nyilvántartást az állatokról, és folyamatosan rendelkezésre áll-e ivóvíz az állatoknak - olvasható a Szupermentán.
A Nébih hatósági ellenőrei 12 budapesti, budakalászi és Dunakeszin lévő kutyapanziót látogattak meg. Ezek közül két intézmény az ellenőrzés idején nem funkcionált kutyapanzióként. Az egyik hely kutyakiképzőként üzemelt az ellenőrzéskor, de az állatok ott is tölthették az éjszakát, ezért kutyapanzió működtetésére vonatkozó dokumentációra is szükség lett volna. A másik hely a weboldalán panziós szolgáltatást kínált, azonban az ellenőrzés idején nem végzett ilyen tevékenységet. Így a teszt végső értékelésébe 12 helyett 10 kutyapanzió került.
A kutyapanzió tesztben résztvevő intézmények értékelését illetően megnyugtató eredmények születtek. A panziókban biztosították a rendszeres állatorvosi felügyeletet, az állatotthon vezetője, illetve a felelős személy szakirányú végzettséggel rendelkezett, továbbá a működési engedélyek vagy a nyilvántartásba vételi határozatok is rendben voltak. Minden kutyapanzió megfelelt a boxok, kennelek biztonságosságára vonatkozó előírásoknak is, de néhány helyen találtak hibákat, hiányosságokat. Kifogásolták például a helyiségek tisztíthatóságát, valamint a fertőtlenítőberendezések meglétének hiányát. Továbbá az oltási dokumentációval is akadt probléma, ugyanis azok nem mindenhol voltak megtalálhatóak, illetve több esetben hiányzott az érvényes veszettség elleni védőoltás is. Olyan hibát azonban, ami az állatok jólétét veszélyeztette volna, nem találtak.
A tesztben résztvevő kutyapanziókat négy kategóriába sorolták: kiválóan megfelelt, átlag feletti, átlagos és átlag alatti. A minősítések alapját elsősorban a hatósági ellenőrzés eredménye adta, de a fogyasztói szempontok szerint összeállított kérdőív válaszait is értékelték, amivel a panziók plusz pontokra tehettek szert. Íme az eredmények:
Szempontok a megfelelő kutyapanzió kiválasztásához