Létrehozva: 2023.06.18.

Ennyibe kerül, ha külföldön használod a mobilod: van, ahol vaskos számlát lehet összehozni!

Egyes országokból akár ingyen is haza lehet telefonálni, de akad olyan is, ahol plusz pénzt kérnek egy hívásért. Ennyit kell idén fizetni a külföldi mobilhasználatért.

A mobiltelefon külföldi használatát nevezzük roamingnak vagyis barangolásnak. A szolgáltatás feltételei ezen a néven találhatók meg a különböző szolgáltatónkkal kötött szerződésben, amit külföldi nyaralás előtt nem árt átnézni. Segítségül összegyűjtöttük a külföldi mobilhasználatra vonatkozó alapszabályokat.

mobil, mobiltelefon
Ennyit kell idén fizetni a külföldi mobilhasználatért.  Fotó: Pixabay.com (Képünk illusztráció)

Ennyibe kerül az EU-n belül a külföldi mobilhasználat

Bármelyik EU-s országból telefonáljunk is haza a külföldi nyaralásról, az itthon érvényes tarifánkat kell érte kifizetnünk, ezen felül semmilyen többletdíjat nem számíthatnak fel a szolgáltatók a mobilhívások kezdeményezéséért, fogadásáért, az SMS-üzenetek küldéséért és fogadásáért és az adatátviteli szolgáltatásokért sem. Vagyis az Európai Unió egész területén, Lichtensteinben, Norvégiában, Izlandon és Andorrában az itthon érvényes percdíjon telefonálhatunk- írja a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH).

Mennyibe kerül hazatelefonálni?

A roamingdíj számításának alapja mindig a hálózaton kívüli (más hálózatba irányuló hívás) belföldi hívások díja. Vagyis aki Magyarországon az összes hálózatba 0 Ft-os percdíjjal telefonál, az a nyaralása során is 0 Ft/perc díjért tud hazatelefonálni. Ha viszont csak hálózaton belül beszélhetünk ingyen, azon kívül pedig mondjuk 30 Ft/perc áron, akkor ennyibe fog kerülni egy perc hazatelefonálás. Akkor is, ha hálózaton belüli számot hívunk! A hívott fél számára viszont nem számítható fel díj a hívás fogadásáért.

A mobilnetért kell külföldön fizetni?

A belföldi adatkeretünk felár nélkül használható fel külföldön is, kivéve, ha korlátlan a mobilnetünk. Ilyen esetben meg kell nézni, hogy mit ír a szerződésünk, mekkora az az adatmennyiség, amit felhasználhatunk roaminghelyzetben ingyen. Ha ez kimerül, kiegészítő adatkeretet kell vásárolnunk, hiába korlátlan a mobilinternet hozzáférésünk.

mobil, sms, telefon
Ennyit kell idén fizetni a külföldi mobilhasználatért. Fotó: Pixabay

EU-n kívül mindig nézzünk utána a díjszabásnak

Például Törökország, Svájc, Nagy-Britannia népszerű úticélok, és ezek nem tartoznak az EU-zónába. Így ezen országokba való utazás előtt érdemes ellenőrizni a hatályos tarifákat. Aki Telekomos az itt teheti ezt meg, aki Yetteles az itt, aki pedig Vodafone-os az itt.

A határ mellett utazva így kerülhetjük el a véletlen roamingot

Ha a telefont automatikus hálózatválasztásra van állítva és a külföldi hálózat térereje nagyobb, mint a hazai szolgáltatóé, a határ mellett könnyen válthat a mobilunk roamingra. Éppen ezért például a horvátországi nyaralások alkalmával is érdemes erre figyelni, nehogy a határ mentén akaratlanul szerb vagy bosnyák hálózatra csatlakozzunk, mert az sokba kerülhet.

Százezreket is el lehet így bukni

Ha automatikusan szolgáltatót vált a telefonunk, a háttérben pedig alkalmazások futnak (időjárás, messenger, viber stb.), akkor sok pénzt lehet így elbukni. Egy időjárás-frissítés a háttérben ugyanis 50-60 kB adatforgalmat jelent, ami nagyságrendileg akár 9.500 forintba is kerülhet, pár perc Instagram-használat pedig akár 60 MB forgalommal jár, ami 100.000 forint feletti összeget fog eredményezni. Ezt elkerülhetjük, ha mobiltelefonunkat kézi hálózatválasztásra állítjuk és magunk választjuk ki a megfelelő szolgáltatót.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek