kulcsár edina
Az elmúlt egy évben háromszor annyi támadás volt, mint korábban! Közös sajtótájékoztatón vázolták a helyzet súlyosságát a hatóságok. Közölték, hogy minden törekvésük ellenére növekszik az online csalások száma. Ezt tanácsolják annak érdekében, hogy ne legyünk áldozatok.
Egyre gyakrabban találkozhatunk az online térben elkövetett csalási módszerekkel, gyarapodik az áldozatok száma is, ráadásul a módszerek is folyamatosan változnak. Annak érdekében, hogy a digitális térben se váljanak áldozattá az emberek, az ORFK, a Magyar Bankszövetség és a Nemzeti Kibervédelmi Intézet közös sajtótájékoztatón számolt be az újabb típusú online csalásokról és az áldozattá válás megelőzésének lehetőségeiről. Ezzel párhuzamosan a Fővárosi Főügyészség is kiadott egy listát az új típusú csalási módszerekről. Hogyan kerülhetjük el az áldozattá válást? Mennyire súlyos a helyzet? Mire figyeljünk? Íme a válaszok!
Oláh-Paulon László rendőr alezredes, az ORFK Bűnmegelőzési Osztály vezetője elmondta, hogy az elmúlt egy évben közel háromszorosára növekedtek az online térben elkövetett bűncselekményeknek a számai. Éppen ezért nem csak iskolákban, hanem a közösségi média felületeken, illetve a rendőrség saját online felületén is rendszeres figyelemfelhívó közleményeket tesznek közzé. Érdemes ezek tartalmával naprakésznek lenni!
Simon Edina nb. százados, az NBSZ NKI szóvivője arra hívta fel a figyelmet, hogy az adathalász-támadás - bármilyen csatornán is érkezzen - valójában egyfajta pszichológiai hadviselés az online térben. A korábbi években a támadások kevésbé előkészítettek, jobban felismerhetők voltak. Ma már a támadások komplexek, sokkal inkább célzottak, naprakészek, hihetőbbek. A veszély forrása, az ilyen jellegű támadások közös pontja pedig általában a szöveges üzenetben található link.
A sajtótájékoztatón a szakemberek ismertették a legújabb elkövetési módszert is, a Smishinget (az angol „SMS” és „phishing”, vagyis SMS és adathalászat szavak kombinációja). Ez egy olyan típusú csalás, aminél a támadó SMS segítségével próbál megszerezni személyes, pénzügyi vagy biztonsági információkat.
Új típusú, telekommunikációs eszközökkel elkövetett csalási módszerekre hívja fel a figyelmet a Fővárosi Főügyészség. Ezek a leggyakrabban előforduló csalások: banki ügyintézős csalás; hamis link csalás; apróhirdetéses csalás; nyereményjátékos csalás és a ráijesztéses módszer. Ezekről részletesen itt lehet olvasni.
A hatóságok közös sajtótájékoztatóján a megelőzésről is szó esett. Ezt a 7 tanácsot megfogadva jó eséllyel megúszhatjuk, hogy ellopják a pénzünket: