kulcsár edina
Az utazási irodák kínálatában és a közösségi oldalakon is megjelentek a jelentős előfoglalási kedvezménnyel kínált utak. Erre érdemes figyelni first minute utazás foglalásakor.
Nem csak a nyár végi, úgynevezett last minute utazásokkal lehet sokat faragni egy nyaralás költségein, hanem a first minute csomagokkal is, amiket jóval a szezon előtt lehet lefoglalni. Az ilyen utak jóval olcsóbbak, mint a főszezonban, viszont sok pénzt kell előre kifizetni és a dátumot is már most le kell fixálni. Éppen ezért érdemes foglalás előtt alaposan átgondolni néhány szempontot.
A first minute egy olyan szolgáltatás, melynél az utazási irodák a szezonnyitó akcióik keretében olcsóbban kínálnak utazásokat, mint a főszezonban. Ezek igénybevételéhez azonban a foglalásokat és az előleget jellemzően már január és március között le kell adni.
Az előfoglalás azoknak éri meg, akik pontosan tudják, hová szeretnének utazni, melyik szállodában szállnának meg és hogy nagyjából mikor. Év elején ugyanis még elérhető az irodák teljes kínálata, ráadásul jóval olcsóbban, mint a kiemelt időszakokban. Tehát bármely szálloda, bármely ellátása és bármely indulási időpont lefoglalható az előszezonban, így nem kell semmilyen kompromisszumot kötni, mint a last minute utak esetében.
A legfontosabb, hogy kizárólag engedéllyel rendelkező utazási irodával szerződjünk le. Fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy kivel is szerződünk: utazási irodával, utazásszervező céggel vagy utazási ügynökséggel, mert óriási a különbség köztük.
Az utazásszervező cég vagy utazási iroda saját maga szervezi az utakat és állít össze utazási csomagokat. Ehhez képest az utazásközvetítők egy másik cég által már összeállított csomagot próbálnak eladni. Vagyis a felelősséget nem az utazásszervezők, hanem az utak tényleges szervezői viselik.
Az utazási csomag nem más, mint két különböző típusú utazási szolgáltatás (pl. utaztatás+ szálláshely+ szervezett városnézés) egyidejű igénybevétele. Ilyen utak tipikusan a többnapos, hetes nyaralások, körutazások. Ezek során sokkal nagyobb biztonságban vannak a jogaink, az utazási irodáknak szerződéskötéskor pedig erről külön tájékoztatást is kell nyújtaniuk. Az utazási csomagnak nem minősülő szerződések esetén kevés esetben mondhatjuk le az utat, vagy kaphatunk kártérítést.
Érdemes tudni, hogy utazás előtt jár egy írásos tájékoztató a jogainkról és a jogorvoslati lehetőségeinkről. Mellé jár a szerződés egyik példánya, vagy egy erről szóló igazolás. Az utazási csomagoknál korlátozott az irodák díjemelési lehetősége, de attól még emelhetnek. Jó hír viszont, hogy ha az emelés mértéke meghaladja a teljes költség 8%-át, egyoldalúan felmondhatjuk a szerződést és nem kell bánatpénzt sem fizetnünk. Ezen kívül, ha nem tudják teljesíteni az út lényegi részét akkor helyettesítő szolgáltatást és árleszállítást kell felajánlania az irodáknak, amit nem kötelező elfogadni. Amennyiben pedig egy utazás a szervezők miatt teljesen meghiúsul, immár kártérítést is követelhetünk!
A hazai fogyasztóvédelmi szabályok a csomagajánlatok esetén nagyon szigorúak, így évről évre kevesebb az utazók panasza, annak ellenére, hogy egyre többen utaznak a világban. Ettől eltekintve mindenkinek a saját érdeke, hogy minden esetben kössön betegség-, baleset- és poggyászbiztosítás mellett úgynevezett stornó biztosítást is. Ez utóbbi az utazásképtelenségünk esetében nyújt segítséget – figyelmeztet a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ)