tóth gabi
Január elsejétől nem kötelező magunknál tartaniuk az autó forgalmi engedélyét és a jogosítványt, ami egy baleset esetén hátrány is lehet. Érdemes lefotózni magunknak az iratainkat, hogy az adatok nálunk legyenek!
Jó pár ezres bírságot spóroltak meg az autósoknak a törvényhozók, mivel 2023. január elsejétől már nem büntet meg a rendőr azért, ha nincs nálunk a vezetői engedélyünk vagy a kocsi forgalmija. Ez viszont megnehezíti az adategyeztetést egy baleset esetén.
A járművezető kötelezettségével kapcsolatban új rendelkezések léptek hatályba, melyek értelmében január 1-jétől nem minősül jogsértésnek, ha nem tartjuk magunknál a jogsit és a forgalmit. A rendőrség arra is felhívja a figyelmet, hogy meghatározott esetekben továbbra is elvételre kerül mindkét irat. Ha épp nálunk vannak ezek az iratok, akkor fizikailag is elveszik, ha nincs, akkor a vezetési, illetve a forgalomban való részvétel jogosultsága felfüggesztésének bejegyzése tényéről szóló írásbeli tájékoztatással hajthatunk el a helyszínről, maximum hazáig.
Kovács Kázmér, a Magyar Autóklub Jogi Bizottságának elnöke pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy külföldön a magyar autósoknak, illetve itthon a külföldieknek továbbra is maguknál kell tartaniuk a forgalmi engedélyt és a jogosítványt.
A balesetben érintettek a helyszínen továbbra is kötelesek átadni egymásnak a személy, a gépjármű, és a biztosítási szerződés azonosításához szükséges adatokat. Ehhez nem feltétlenül kell, hogy nálunk legyen a forgalmi vagy a jogosítvány- mondta Lambert Gábor, a Magyar Biztosítók Szövetségének szóvivője.
A MABISZ szóvivője szerint rendőrt is csak akkor kell hívni, ha személyes sérültje van a balesetnek. Viszont ha egy baleset során a károsult vagy a károkozó nem tudja vagy nem akarja a szükséges adatokat megadni, úgy a felek szintén hívhatnak rendőrt annak érdekében, hogy valós adatok kerüljenek a kárbejelentőre. Ha pedig valamelyik fél rendőrt hív, akkor a járművezetőknek meg kell várniuk az intézkedést.
Egy baleset esetén nagyon fontos felvenni a megfelelő adatokat, különben a kárrendezési eljárás indokolatlanul hosszan elhúzódhat. Ehhez használható a kék-sárga nyomtatvány is, de a pontosabb adatok megadásához célszerű az elektronikus kárbejelentő applikációt igénybe venni. A kocsi azonosításához jellemzően elegendő a rendszám és esetleg az alvázszám megadása. A személyek azonosításához pedig ott van a személyi, aminek egyébként is a járművezetőnél kell lennie.
Ha valamilyen okból nem tudják a felek rögzíteni az adatokat, akkor azok később lekérhetők az központi adatnyilvántartóból. A kölcsön- vagy lízingelt gépkocsik esetében viszont kell lennie egy igazolásnak a járművezetőnél arról, hogy vezetheti a kocsit, ez ugyanis január 1-jét követően nem lesz lekérhető a központi adatbázisról.