Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2023.01.27.

Kinek és mikor ajánlott, illetve kötelező rákszűrésre mennie?

A rákellenes világnap alkalmából összegyűjtöttünk néhány alapvető tudnivalót Magyarország leghalálosabb betegségéről. Például, hogy milyen vizsgálatokkal lehet kiszűrni a rákot.

A rákellenes világnap minden évben február negyedikén van. Ezen a napon számos orvos és szervezet a daganatos megbetegedések számának csökkentése érdekében nemzetközi összefogásra szólít fel. Ennek alkalmából listáztuk kinek, milyen rákszűrésen és milyen időközönként ajánlott részt vennie?

Medical,Research,Laboratory:,Portrait,Of,A,Beautiful,Female,Scientist,In
Fotó: Gorodenkoff

A Nemzetközi Rákellenes Világnapról

Először 2000.-ben, Párizsban tartottak rákellenes világkongresszust. A találkozón a világ minden részéről összegyűlt vezető kormányzati tisztségviselők, a legjelentősebb rákkutató társaságok és szervezetek vezetői, orvosvezetők, betegképviselő civil szervezetek és az ipar reprezentánsai voltak jelen. Ennek emlékére nyílvánították február 4-ét Rákellenes Világnappá.

Egyre csak nő a betegek száma

Uniós szinten a daganatos eredetű elhalálozások száma csökkenő tendenciát mutat, Magyarországon azonban emelkedik. A WHO (Egészségügyi Világ Szervezet) és a KSH (Központi Statisztikai Hivatal) szerint Európában hazánkban volt a legmagasabb a daganatos megbetegedések száma (2022 eleji adatok), és az ebből eredő halálozások száma is. Éppen ezért, nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy milyen fontos szerepe van a szűrővizsgálatoknak, az önvizsgálatnak, és minél egészségesebb életmódnak!

Mik a „kötelező” szűrővizsgálatok, és hány éves korban kell elmenni rájuk?

Azokat a vizsgálatokat amik népegészségügyi szempontból hatásosak, tehát bizonyítottan csökkentik a halálozást, szervezetten végzik az országban. Ez nem azt jelenti, hogy kötelező rajtuk megjelenni, sokkal inkább erősen ajánlott. Ezért is kapnak ezekre a szervezett vizsgálatokra meghívót az érintettek. Ezeken a meghívásos vizsgálatokon kívül, járványügyi okokból is végezhet szűréseket az NNK, amiken viszont kötelező megjelenni.

Fotó: Pixabay

A szervezett rákszűrések listája

  • 45 és 65 között 2 évenként emlőszűrés;
  • 25 és 65 év között 3 évenkénti nőgyógyászati onkológiai méhnyakrákszűrés;
  • 50 és 70 év között gyomor-bélrendszeri eredetű vérzés szűrése.

Szervezett tüdőszűrés ugyan már nincs, és 2003 óta csak ott kötelező részt venni ilyen vizsgálaton, ahol a TBC-fertőzöttségi szintje elér egy bizonyos mértéket. Panaszok esetén, illetve 40 felett évente viszont érdemes elmenni egy ilyen vizsgálatra.

Mik az ajánlott vizsgálatok?

Ezeket a vizsgálatokat is a társadalombiztosítás (TB) terhére végzik, viszont ezekre mindenkinek magának kell jelentkeznie a kezelőorvosánál, vagy a háziorvosnál. A TB- támogatott vizsgálatok, amiket beutalóval lehet igénybe venni a következők:

Ráktípus

Vizsgálattípus

Igénybe vehető

Időközönként ajánlott

gyomor-bélszéklet, endoszkópos vizsgálat50 és 70 éves kor közöttévente székletteszt, néhány évente endoszkópos vizsgálat
szájüregi daganatokfizikális vizsgálat, önvizsgálat45 éves kortól mindenképpévente, önvizsgálat havonta
prosztatavégbélen át történő vizsgálat, ultrahang45 és 65 év közöttévente
bőrrákbőr orvosi ellenőrzése, önvizsgálat20 éves kortól, egyénileg bármikorévente, önvizsgálat havonta
hererákfőként önvizsgálat, ultrahangos vizsgálat20 éves kortólhavonta
fej-nyaki tumoroksztomato-onkológiai vizsgálat21 éves kortól21-65 év között 2 évente
pajzsmirigytapintásos vizsgálat6-18 éves kor közöttkétévente

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek