Marics Peti
Ez a költségtérítés több százezer munkavállalónak jelent komoly anyagi támogatást. Kinek, hogyan és mennyivel csökkenti az emelés a munkába járás költségeit?
Hozzájárulhat a munkáltatónk a munkába járás költségeihez például azzal, hogy fizeti a bérlet árát, vagy hozzájárul az autóval történő utazás költségeihez. Ez utóbbi szabályozása változik majd meg, ugyanis megduplázzák a munkába járás költségtérítését. Ki jogosult ilyen támogatásra és mennyit lehet így kapni?
„Mivel a szankciók miatt az üzemanyagárstopot fel kellett oldanunk, a munkába járás költségei is megemelkedtek. A teljes foglalkoztatottság megvédéséhez azonban biztosítanunk kell a munkaerő mobilitását, így a kormány arról döntött, hogy duplájára emeli a munkába járás kedvezményes költségtérítését” – mondta a Világgazdaság megkeresésére Czomba Sándor, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.
Eddig kilométerenként maximum 15 forintos adómentes költségtérítést tettek lehetővé a munkáltatók számára a jogszabályok, ez a duplájára, 30 forintra fog nőni. A kormány döntéséből az is következik, hogy a minimális költségtérítés szintje is a duplájára emelkedik, a jelenlegi 9 forintról 18 forintra kilométerenként.
Aki a saját autójával megy be dolgozni, az a közúton mért távolság alapján kilométerenként jelenleg 15, később 30 forintot kaphat a munkában töltött napokra vonatkozóan. Fontos, hogy a 15 forint (az emelés miatt később 30) a maximum. Az szja törvény szerint ennek csak a 60%-át kötelező bizonyos esetekben a munkáltatóknak kifizetnie. Vagyis kilométerenként 9, később 18 forint jár adómentesen az arra jogosult dolgozóknak. Természetesen a támogatás 100%-a is adható (most 15 Ft, később 30) adómentesen, a munkáltató dönti el. Sőt, efeletti összeg is adható, de az már adóköteles juttatás, ezért a dolgozóknak munkabérként kell belőle adóznia.
A munkáltatók bárkinek adhatnak ilyen támogatást, de van, amikor kötelező fizetni. Meg kell téríteni a munkavállaló útiköltségét, ha annak:
A munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló kormányrendelet értelmében a közösségi közlekedés esetében a munkáltatónak bizonyos esetekben meg kell térítenie a bérlet vagy menetjegy árának legalább 86%-át. De csak akkor, ha a munkavállalók az imént említett, autóval közlekedőkre vonatkozó feltételeinek megfelelnek.