tóth gabi
Magyarországon a házasságok közel 40%-a válással végződik. Mi van akkor, ha az exházaspár kedvezményes családtámogatást vett igénybe?
Egy válás nem csak lelkileg nehéz, anyagilag is nagyon megterhelő lehet. Éppen ezért még a hitelfelvétel vagy támogatás igénylés előtt érdemes utána járni, mi történik ilyenkor. Mennyit kell visszafizetni? A babaváró és CSOK hitel esetén például a következőkre érdemes felkészülni.
Amikor egy házaspár dönt a hitelfelvétel mellett, az ügyletben mindkettőjüknek szerepelnie kell, mint adós és adóstárs. Ebben az esetben mindketten kötelezettséget vállalnak a kölcsön visszafizetésére, vagyis bármelyikükön behajthatja a bank a fennálló tartozást – írja a money.hu. Vagyis válás esetén is együtt kell működniük a feleknek, és közösen kell megoldást találniuk, hogy hogyan zárják le kölcsönszerződésüket. A hitelintézet felé mindenképpen be kell jelenteniük a különválást és választaniuk kell a lehetőségeik közül.
Ha házaspárnak van akkora vagyona, amiből ki tudja fizetni a tartozását, akkor végtörlesztéssel azonnal le is lehet zárni a szerződést. Ha nincs, akkor az egyik fél átvállalja a hiteltartozást a másiktól és maradhat az ingatlanban. Ehhez az kell, hogy a leendő adós jövedelme elég magas legyen, vagy újabb adóstársat vonjon be. Az is megoldás, hogy válás után mindkét fél marad a hitelben adóstársként. Ilyenkor tovább fizetik közösen a törlesztőket, és ugyanúgy felelnek a jövedelmükkel és vagyonukkal a teljes tartozásért, mint amikor még házasok voltak. Szóba jöhet ezen kívül még a hitelkiváltás is, mikor is egyik fél kivásárolja a másikat.
Bonyolultabb a helyzet, ha a hitel mellé CSOK támogatást/hitelt vagy a Babaváró kölcsönt is igényelt a válni készülő házaspár. A CSOK támogatás igénybe vétele esetén például az állam az adott ingatlanra jelzálogjogot és elidegenítési tilalmat jegyez be a felvételt követő 10 évre. Ez azt jelenti, hogy ez alatt az idő alatt az ingatlan nem eladható, csak ha visszafizetjük a támogatást. A babavárónál pedig fontos kitétel, hogy 5 éven belül meg kell születnie az első gyermeknek és elválni sem lehet a futamidő alatt. Mi van ha mégis elválnak a szülők, vagy nem születik gyermek?
Megoldás lehet válás esetén, hogy az egyik fél marad a gyermekkel vagy gyermekekkel az ingatlanban, mert ebben ez esetben nem adják el a lakást és a lakcímük sem változik. Így a támogatást sem kell egy összegben visszafizetni. Ha a vállalt gyermek megszületése előtt döntenek a párok a válás mellett, akkor egy és két gyermek vállalása esetén a jegybanki alapkamat mértékének megfelelő kamattal terhelve kell visszafizetni a felvett támogatást. Három gyermek vállalása esetén viszont már az alapkamat ötszöröse lesz az irányadó kamat. Az alapkamat most egyébként 13%. Vagyis ha valakik 3 gyermeket vállalnak, de egy sem születik és elválnak 5 év után, egy összegben kell 34.375.000 forintot visszafizetni a házasság felbomlását követő 60 napon belül.
Ha elválik a házaspár, akkor a válás napjától piaci kamatozásúvá válik a hitel, akkor is, ha már született közös gyermekük a hiteligénylés után. Ha a párnak nem születik egy gyermeke sem, akkor visszamenőleg is ki kell fizetni a kamattámogatást. Vagyis ha egy pár 5 éven belül elválik és gyermekük sem születik, 120 napon belül egy összegben kell 2.142.515 forintot fizetniük, a hátralévő részleteket pedig piaci alapon törleszteniük.