kulcsár edina
Sok minden elronthatja a kikapcsolódást az utazás közbeni megbetegedéstől kezdve a késő gép miatti többletköltségen át a trükköző szállásadókig.
Nincs is jobb annál, mint az ünnepeket egy napsütötte tengerparton vagy hófödte hegyek között tölteni. Egy ilyen év végi utazást azonban sok minden beárnyékolhat. Egy későn indult járat vagy elhagyott bőrönd is rengeteg bosszúsággal járhat. Érdemes tehát felkészülni ezekre a helyzetekre.
A legfontosabb a tájékoztatás, a tudatos fogyasztói gondolkodás és a megfelelő szolgáltató kiválasztása-hívja fel a figyelmet a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége (FEOSZ). Alapszabály, hogy jól válasszunk utazási irodát, utazási csomagot, kössünk biztosítást és legyünk tisztában a jogainkkal.
Jó hír, hogy változtak a Széchenyi Pihenőkártyára (SZÉP-kártya) vonatkozó szabályok. A három különböző zsebben lévő pénz akár egyben is felhasználható lesz, és nem kell különbséget tenni a különböző célok között sem. Tehát bármelyik cél szabadon elkölthető a SZÉP-kártyán lévő pénz, decemberben már nem is külön zsebekbe érkezett. Szállásfoglalás előtt ezért bepipálni és előnyben részesíteni a SZÉP-kártya elfogadóhelyeket. Mielőtt foglalunk egy adott szállásközvetítő portálon, mindig nézzük meg, hogy a feltüntetett árban mi van benne és, hogy számíthatunk-e azon kívül egyéb extra költségekre, mint a takarítási- vagy a parkolási díj. Mindig kössünk útlemondási biztosítást, és lehetőleg olyan szállást foglaljunk le, ahol nem kérnek előre foglalót. Mindig nézzük meg a szállás saját weboldalát, közösségi felületeit is, mert előfordulhat, hogy ott kedvezőbb ajánlatot találunk, mint a szállásközvetítőknél. Mielőtt véglegesítenénk a foglalást, olvassuk el a korábbi vendégek véleményeit is!
Mindig körültekintően válasszunk utazási irodát, és mindig győződjünk meg arról, hogy a kiszemelt ajánlat egy utazásszervezőtől vagy egy utazásközvetítőtől származik-e. Nagyon nem mindegy ugyanis melyiktől. A lényegi különbség köztük, hogy míg az utazásszervező saját maga szervezi az utakat, addig az utazásközvetítők egy más cégek utazási ajánlatait próbálja eladni. Vagyis a felelősséget nem az utazásszervezők, hanem az utak szervezői viselik! Ezen kívül, az utazás lefoglalása előtt győződjünk meg arról, hogy az utazási iroda rendelkezik-e a szükséges engedélyekkel. Ezt a legegyszerűbben a www.muisz.com oldalon lehet megtenni.
Ebben az esetben is elengedhetetlen körültekintően kiválasztani az úti célt, tájékozódni és betegség-, baleset-, valamint poggyászbiztosítást kötni. Ezek nélkül felelőtlenség elutazni, akár a szomszédos Ausztriába is.
Értesítsük a közvetlen szomszédokat, hogy mennyi időre utazunk el. Kapcsoljuk takarékra a fűtést, de ne hagyjuk teljesen kihűlni a lakást, mert nagyon sokba fog kerülni újra felfűteni. Ne posztolunk a közösségi oldalakon, hogy hol vagyunk, amíg haza nem értünk. Indulás előtt ne felejtsük el levinni a szemetet. Csak megbízható internethálózatra csatlakozzunk fel és ahol csak lehet fizessünk bankkártyával, ami soha ne adjunk ki a kezünkből.