kulcsár edina
A Semmelweis Egyetem belgyógyász professzora szerint kockázatos intravénásan vitamint juttatni a szervezetünkbe, pedig sok helyen van erre lehetőség.
Hiányállapotok, gyakori egészségügyi problémák megoldását ígérik a vitamininfúziók, amik több hazai egészségügyi szolgáltatónál elérhetők. Az intravénásan, nagy dózisban beadott vitaminok és nyomelemek azonban komoly kockázatot jelenthetnek még az egészségesek számára is, hívja fel a figyelmet a Semmelweis Egyetem belgyógyász professzora.
Egyre népszerűbbek itthon is az ún. vitaminbárok, amik vitamin- és tápanyag-infúziókat kínálnak bárkinek, aki fittebb, energikusabb kíván lenni, vagy a szervezetét erősítené. Koktéljaikkal széles vásárlókört céloznak: legyengült immunrendszerre, másnaposságra, hiánybetegségekre vagy egyszerűen stresszes életmód esetén ajánlanak keverékeket. Ezek sokszor szélsőségesen nagy dózisban tartalmaznak összetevőket, sőt, beadásuk gyakran teljesen felesleges - mondja dr. Takács István, a Semmelweis Egyetem Belgyógyászati és Onkológiai Klinikájának igazgatója.
Utánajártunk, mire ajánlják pontosan az intravénás vitaminokat és mennyibe kerül egy-egy ilyen „kezelés”. Az egyik nagy magánkórházban a következő esetekben ajánlja a belgyógyász a vitaminfúziót:
Egy kezelés ára pedig 17.000 Ft, a kívánt hatás eléréséhez pedig 10 alkalom szükséges a magánkórház tájékoztatása szerint.
A megadózisban adagolt vitaminoknak kevés bizonyított előnye van, hátrányuk annál több. Egyrészt a zsírban oldódó vitaminok (A,D,E) lassabban ürülnek ki a szervezetből, ezért esetükben kifejezetten káros, ha egyszerre az ajánlott mennyiség sokszorosát juttatják a szervezetbe - figyelmeztet dr. Takács István. Másrészt, a nagy dózisú D-vitamin nemhogy védi a csontokat, hanem roncsolja őket, az A-vitamin nagy dózisú beadása homályos látást, hányingert, gyengeséget, fejfájást okozhat, a nagy dózisú C-vitamin bevitele pedig a veséket terheli meg és növeli a vesekő kialakulásának kockázatát. Harmadrészt pedig:
Néhány ritka betegségtől eltekintve külön vitaminpótlásra nincs szükség. Magyarországon kiegyensúlyozott táplálkozás mellett még a téli időszakban is hozzájutunk a szükséges tápanyagokhoz, ez alól csak a D-vitamin kivétel, amit pótolni ajánlott. Ha pedig bármilyen vitamin- vagy nyomelem-hiány merül fel, elsőként annak szérumszintjét kell megmérni a vérben. Az orvos ez alapján dönti el, hogy szükség van-e pótlásra - mondja dr. Takács István.