tóth gabi
Nem csak a rossz minőségű fényfüzérek okozhatnak áramütést, tüzet, égési sérülést, hanem minden olyan világító dekoráció is, ami nem felel meg az előírásoknak.
A hatósági vizsgálatok során sajnos még mindig gyakran találnak balesetveszélyes világító dekorációkat, amik áramütést okozhatnak vagy kigyulladhatnak és lakástüzet okozhatnak. Annak érdekében, hogy ezek a veszélyek elkerülhetőek legyenek, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) a következőkre hívja fel a figyelmet.
A világító dekorációs elemeket lehetőleg valamilyen szaküzletben érdemes megvásárolni, az árusokat és a piacokat érdemes kerülni. Mielőtt kifizetünk valamit, ellenőrizzük, hogy a terméken van-e olyan címke, amin fel van tüntetve a gyártó neve, a termék azonosító jele vagy száma és legalább az alábbi fontos műszaki adatok: frekvencia, feszültség, teljesítmény. Az is fontos, hogy tartozzon a termékhez egy magyar nyelvű használati útmutató is.
Alaposan vegyük szemügyre az adott terméket és ellenőrizzük le, hogy minden alkatrészén, tehát a csatlakozódugón, vezetékeken, villogtató egységen- van-e valamilyen jelölés, merthogy ez kötelező. Ha az alkatrészeken nincsenek jelölések, akkor inkább ne vegyük meg a díszt. A vezetékek vastagságát is érdemes megvizsgálni, a vékony vezetékű termékeket pedig hagyjuk az üzletben. Hasonló a helyzet a hálózati csatlakozódugók esetében is. A nagyon kicsi csatlakozódugók áramütés-veszélyes helyzetet idézhetnek elő, ezért az ilyet meg sem szabad venni. Csak olyat vigyünk haza, amin van CE jelölés. Az ilyen jelzés nélküli termék ugyanis szinte biztos, hogy nem működik megfelelően. Ha az interneten rendelünk és a kiszállítás után kiderül, hogy a fenti kritériumoknak nem felem meg egy termék, álljunk el a vásárlástól és kérjük vissza a pénzt.
A villogó fényű termékek legnagyobb veszélyforrása maga a villogtató egység. Ezzel kapcsolatban három dologra érdemes odafigyelni:
Csak olyan füzér helyezhető el kültéren, amelynek címkéjén megtalálható az IP44-es jelölés (az IP utáni számok lehetnek nagyobbak is, egészen 67-ig). Azonban, ha a füzér címkéjén csupán egy üres ház szimbólum látszik, akkor ez azt jelenti, hogy a füzért csak belső térben szabad használni. Ha a termékhez mellékeltek tömítéseket, akkor azt a használati útmutató szerinti tegyük is a megfelelő helyre.
Legyen bármennyire is jó minőségű egy fényfüzér, ha elmegyünk otthonról, mindig húzzuk ki a konnektorból. A tűzoltók azt tanácsolják, hogy ha már megtörtént a baj, de épp otthon vagyunk, az oltás előtt áramtalanítsuk a környező elektromos berendezéseket, a szobát, vagy akár az egész lakást, hogy elkerüljük a további baleseteket. Érdemes megfontolni LED-es világító berendezés vásárlását, mivel ezek egyrészt tartósabbak, másrészt minimális tűzvédelmi veszélyt jelentenek.