Létrehozva: 2017.12.10.

Te tudod, mivel oltanak be? Erre mindenképp figyelj

Milyen kötelezõ és javasolt védõoltások vannak Magyarországon? Mikor és kinek érdemes beadatnia? Ezeket érdemes tudni az oltásokról!

A kötelező oltások zömét már csecsemőként és kisgyermekkorban megkapjuk. A súlyosan fertőző betegségek esetén (mint például hepatitis A, veszettség, sárgaláz) pedig bizonyos országokba való utazás előtt, vagy a fertőzés diagnosztizálását követően automatikusan beoltanak minket a szakemberek.

Van azonban néhány betegség, amire már létezik aktív védelmet nyújtó oltóanyag, de nem kötelező beadatni!

Az oltásoknak kétféle változata ismert:

1. aktív immunizálás: antigéneket juttatnak be és a szervezet ellenanyagot kezd el termelni a kórokozók ellen

2. passzív immunizálás: kész ellenanyagot oltanak belénk.

Javasolt oltások

Influenza ellen

Az influenzavírus lappangási ideje 1-7 nap, és az esetek nagy részében szövődmény nélkül, magától meggyógyulunk. Viszont a WHO adatai szerint évi 3-5 millió esetben súlyos szövődmények alakulnak ki, amikbe 250-500 ezer esetben bele is halnak a betegek. Főként emiatt – és persze a kellemetlen tünetek miatt – érdemes mindenkinek fél éves kor felett beoltatnia magát.

2-3 hétig tart, mire az oltást követően a szervezet kialakítja a védelmet a vírussal szemben. Influenzaszezon alatt is beadathatjuk magunknak, mivel a vakcina inaktivált vírust (vagy annak egy részét) tartalmazza, így nem okozhatnak betegséget. Viszont tojásallergiások nem kaphatnak ilyen oltást. 

Meningitisz, Pneumococcus ellen

A meningococcus fertőzést a hasonló nevű baktérium okozza, amelynek az ABC betűivel jelölt csoportjai ismertek. Leggyakoribb formája a járványos agyhártyagyulladás. Magyarországon évente 50-70 esetet jelentenek, ezeket főleg a baktérium B, ritkábban a C csoportja okozza. A betegség órák alatt kialakulhat és igen gyorsan halálhoz vezethet.

Az oltás beadatása mindenkinek javasolt! Főleg annak, aki járványos területre utazik (pl. Afrika középső részére) vagy aki járványos agyhártyagyulladásban szenvedő beteg közelébe került, illetve annak is, akinek kivették a lépét.

Fontos tudni, hogy a meningitisz elleni védőoltás beadása után az ellenanyag 14 nap múlva alakul ki a szervezetünkben, a betegség lappangási ideje pedig 2-10 nap!

Humán Papillóma Vírus ellen

A humán papillóma vírus (HPV) méhnyakrákot és egyéb bőrdaganatokat vagy jóindulatú hámelváltozásokat okoz. Elsősorban szexuális úton terjed. A HPV-nek több mint 130 ismert típusa van, a HPV elleni védőoltás a legveszélyesebb típusok ellen nyújt védelmet.

A fertőzések 90%-a az immunrendszer segítségével magától meggyógyul, 10%-uknál pedig tartós fertőzés alakul ki, ami több év alatt rosszindulatú daganattá fajulhat.

A rendszeres szűrés mellett oltással is védekezhetünk a vírus ellen. A HPV okozta megbetegedések megelőzésére három készítmény létezik. A vakcinát a szexuálisan még nem aktív korosztályban érdemes beadatni, de később sem jár kockázattal.

Fontos tudni, hogy a vakcinák terápiás célra nem alkalmasak, tehát aki már megkapta, annak nincs értelme beadatnia, nem fog tőle meggyógyulni.

Rotavírus ellen

Az életünk során többször átesünk rotavírusos hasmenésen. A betegség 3 éves kor alatt nagyon veszélyes, a 3-36 hónapos kor közötti csecsemők első rotavírus fertőzése a legsúlyosabb. Magas lázzal, hányással és gyakori székletürítéssel jár, ami miatt pár óra alatt kiszáradás léphet fel. A legtöbb megbetegedés november és május között fordul elő. A betegség megelőzésére már létezik megiható oltóanyag, amit 6 és 32 hetes kor között több alkalommal kell a gyermekeknek beadni.

Kullancs-encephalitis ellen

Ha valakit ezzel a vírussal fertőzött kullancs csíp meg, akkor 5-14 napon belül influenzaszerű tünetei lesznek. Ezután minden ötödik betegnél jön a második szakasz (a csípés utáni 4. héten), a központi idegrendszer gyulladása és bénulás.

A vírus elleni védőoltást (az első két adagot mindenképpen) célszerű a kullancsok tavaszi aktivitása előtt, télen beadatni. A hosszantartó védettség érdekében 49 éves korig ötévenként emlékeztető oltást kell beadatnunk, 49 éves kor felett pedig háromévente.

Fontos tudni, hogy az oltás egy évesnél fiatalabb korban és súlyos tojásfehérje érzékenység esetén nem adható be. Valamint az oltás nem véd a kullancsok által terjesztett másik betegség, a Lyme-kór ellen!

Védőoltással megelőzhető betegségek Magyarországon:

  • Tuberkulózis (tbc, gümőkór)- kötelező védőoltás
  • Kanyaró (morbilli) - kötelező védőoltás
  • Járványos fültőmirigy-gyulladás (mumpsz) - kötelező védőoltás
  • Rózsahimlő (rubeola) - kötelező védőoltás
  • Torokgyík (diphteria) - kötelező védőoltás
  • Szamárköhögés (pertussis)- kötelező védőoltás
  • Merevgörcs (tetanus) - kötelező védőoltás
  • Járványos gyermekbénulás (poliomyelitis epidemica)- kötelező oltás
  • Meningococcus agyhártyagyulladás és vérmérgezés (meningococcus meningitis és septicaemia),Pneumococcus baktérium okozta fertőzések - önkéntesen beadatható oltás
  • Rotavírus (hányás, hasmenés) okozta fertőzés- önkéntesen beadatható oltás
  • Hepatitis B vírus okozta fertőző májgyulladás-bizonyos munkakörökben kötelező
  • Hepatitis A vírus okozta fertőző májgyulladás- bizonyos munkakörökben kötelező
  • Humán Papillóma Vírus (HPV) okozta fertőzések és méhnyakrák- önkéntesen beadatható oltás
  • Kullancsencephalitis (kullancs terjesztette agyvelőgyulladás) - önkéntesen beadatható oltás
  • Veszettség- veszett állattól szerzett sérülés esetén adják be
  • Haemophilus Influenzae B (Hib) okozta súlyos fertőzések- kötelező védőoltás
  • Hastífusz- bizonyos országokba való utazás előtt - szakember javaslata alapján - nemzetközi utazás-egészségügyi és oltóközpontok adják be
  • Bárányhimlő (varicella)-önkéntesen beadatható oltás
  • Influenza- önkéntesen beadatható oltás
  • Sárgaláz- a sárgaláz által érintett területre utazókat kötelezően védőoltásban részesülnek az oltóközpontokban
  • RSV (Respiratory Syncitial Vírus) fertőzés- önkéntesen beadatható oltás

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek