kulcsár edina
A legtöbben utálunk orvoshoz járni, ám vannak olyan jelek, amelyekkel egyértelmûen elmegyünk. Ilyen ha fáj a mellkasunk, megállíthatatlanul vérzünk vagy éppen görcsöl a vesénk. Ám akadnak olyan tünetek is, amelyekkel nem rohanunk kórházba. Pedig súlyos bajt is jelezhetnek.
A %Ripost% szakértője szerint a legtöbb esetben az orvosunk teljes kivizsgálásra küld minket. Ha a fejünk fáj, akkor a neurológia akár még MR-vizsgálatot is kérhet, hogy kiderüljön, mi a bajunk. Szerencsére 2010 óta folyamatosan cserélik a gépeket és növelik a rendelkezésre álló eszközök számát. Több mint 104 milliárd forint jutott új gépek, eszközök vásárlására, melyből MR-ek és CT-k beszerzésére is sor kerülhetett. Míg 2010-ben 30 MR-berendezés volt használatban, mára Magyarországon 65 MR-berendezés van, tehát több mint duplájára emelkedett a gyógyításhoz használható MR-eszközök száma. A CT-berendezések száma 42 százalékkal nőtt: 2010-ben még csak 73 volt, ma már 104 darab.
De mi a helyzet a várólistákkal? Míg korábban nem volt egységes és kontrollálható kimutatás az intézményi várólistákról, addig a 2010-ben hivatalba lépett kormány célja ezért egy hiteles várólista-nyilvántartási rendszer megteremtése volt. Most a transzparencia, a sorrendiség betartása, a kapacitások és a szükségletek összehangolása a prioritás. A kormány 2013-tól kezdődően a várólista-csökkentésre 12 milliárd többletkeretet biztosított, az idei évben pedig ezen felül további 5 milliárd forint jut erre a célra. A rendszer bevezetésének eredményeképpen elmondható, hogy a várólistán levő betegek száma a 2012. évi 70 ezerről 2017 májusára 27 600 alá csökkent, tehát a 2012-es szám 39%-ára.
A láz legtöbbször annak a jele, hogy valamilyen fertőzéssel, gyulladással küzd a szervezetünk. Ha több napig is lázasak vagyunk, mindenképp menjünk orvoshoz. Az is lehet, hogy góckutatásra lesz szükségünk.
Ha nem edzés miatt kapkodjuk a levegőt, mindenképpen keressük fel a kezelőorvosunkat. Utalhat többek között tüdőbajra, légcsőhurutra, asztmára, szívproblémára, szorongásra, pánikra, tüdőgyulladásra, tüdőembóliára, magas vérnyomásra.
A következő tünetetek miatt mindenképp érdemes felkeresni orvosunkat:
Ezeket a tüneteket okozhatja ütés, gyulladás, agyhártyagyulladás, agyi daganat, verőértágulat vagy vérzés egy fejtrauma után, de lehetnek kialakuló migrén tünetei is.
Ilyen tüneteknél nem érdemes várni, azonnal orvoshoz kell fordulni. Akár az agyvérzés tünetei is lehetnek:
Előfordulhat, hogy erőtlennek érezzük magunkat. Ám a szakértő szerint ha már a rossz közérzet több napja tart, és nem is igen mutatja jelét a javulás, még akkor is orvoshoz kell fordulni, ha kísérő tünetek nem jelentkeznek. Valószínűleg fáradtság vagy stressz okozza, ám lehet, hogy egy komolyabb betegség előtünete. Egy teljes vérképet mindenképp készíteni kell.
A várólisták egyre csak nőttek, mivel még háziorvosból és házi gyermekorvosból sem volt elég. Mindezt az okozta, hogy az alapellátásból folyamatosan vették ki a pénzt 2010 előtt. Azonban a mostani kormányzat az alapellátás finanszírozását a 2010-es 120 milliárd forint alatti összegről 2017-re 170 milliárd fölé emelte, 2018-ra pedig ez közel 185 milliárd forintot fog kitenni. A tavalyi évben 10+2+2 milliárd forint pluszforrást biztosított a kormány az alapellátás megerősítésére, melynek keretében a háziorvosoknak és a házi gyermekorvosoknak praxisonként átlagosan 130 ezer forinttal jutott több havonta. A betöltetlen háziorvosi praxisok számának csökkentése érdekében a kormány 2014-ben bevezette a háziorvosi letelepedési pályázatot, majd 2015-ben a praxisjog vásárlási pályázatot. 2017-ben 1 milliárd 250 millió forint keretösszeg áll rendelkezésre ezekre a pályázatokra.
Tématámogatás. Készült Magyarország Kormánya támogatásával.