tóth gabi
Vannak olyanok, akik évekig tervezgették, hogyan csinálnak bolondot több száz emberbõl.
1957. április 1-jén a BBC brit televíziós csatorna arról számolt be az egyik riportjában, hogy a svájci spagettifarmerek, köszönhetően az enyhe télnek és a spagettibogár-invázió kivédésének, kiváló évnek és termésnek örülhetnek!
A 2,5 perces riportban még be is mutatták, ráadásul lépésről-lépésre, hogy micsoda szakértelemmel szüretelik a spagettit a gazdák, majd főzik meg és tálalják fel a termést.
A riport után egy csomóan kértek tanácsot a tévécsatornától, hogy hogyan vágjanak bele a spagettitermesztésbe?! Az átverés olyan jól sikerült, hogy még a műsor főszerkesztője is utánanézett, milyen módon termesztik a spagettit - amiről aztán természetesen semmit nem talált.
Micsoda humorérzéke volt az előző generációnak!
1962. április 1-jén a Svéd Televízió (SVT), az akkor még egyedüli tévécsatorna, szintén egy riportot közölt le. A műsorban Kjell Stensson, mint szakértőt kérték fel arra, hogy mutassa be a nézőknek azt a különleges technikát, amivel a fekete-fehér TV színessé változik!
A „szakértő” egy totálisan áltudományos humbuggal magyarázta el a nézőknek, hogy ehhez mindössze egy nejlonharisnyára, egy ollóra és némi ragasztószalagra van szükség!
Az átverés briliánsan sikerült! Állítólag rengeteg néző pattant fel a fotelból, hogy azonnal kipróbálja a trükköt.
Fotó: Hoaxes. A képen Kjell Stensson, a „szakértő” látható.
1974. április első napján az alaszkai Sitka lakói az ablakon kinézve azt látták, hogy a 400 éve szunnyadó Mount Edgecumbe vulkán elkezdett füstöt okádni! Nem sokkal később egy helikoptert küldtek a helyszínre, hogy közelebbről is megvizsgálják az esetet, és eldöntsék evakuálni kell-e a várost. A helikopterből az látszott, hogy a kráterbe- rettentő aljas módon- gumiabroncsokat dobtak és gyújtottak fel, mellé pedig gigantikus betűkkel írták a hóba: "April Fool's", vagyis április bolondjai.
Az átverést egy helyi lakos, Oliver Bickar eszelte ki, aki hosszú évekig készült a tréfára, amíg végül tényleg meg is csinálta. Érthető okokból nem szerzett vele túl nagy népszerűséget az ott élők körében.
Fotó: The Guardian
1978. április 1. Dick Smith, az ausztrál üzletember a fejébe vette, hogy megvicceli Sydney lakosait.
Egy jéghegy hátán hajózott be a Sydney-i Operaházhoz, azzal a céllal, hogy a jéghegy darabjait eladja!
A jéghegy persze csak távolról tűnt igazinak, az eladásra váró jégdarabokat pedig egy mélyhűtőben tárolta. Az átveréssel csak akkor bukott le, amikor a szakadó eső elkezdve lemosni a "jéghegyet" alkotó tűzoltó- és borotvahabot!
1977. áprilisában a The Guardian lehozott egy 7 oldalas, speciális jelentést egy San Serriffe nevű, indiai-óceáni szigetegyüttesről. A hihetetlenül kimerítő anyagban a hely földrajzi adottságait, gazdasági és politikai viszonyait és a kultúráját is taglalták, miközben az egész óriási kamu volt!
Az ötletgazda Philip Davies, a Guardian speciális riportokat készítő részlegének vezetője volt.
A totálisan hitelesnek tűnő cikk miatt rengeteg telefonhívás érkezett a szerkesztőséghez, ugyanis mindenki tudni akarta az összes létező részletet erről a földi paradicsomról!