kulcsár edina
Új ötlettel harcolnak a tudósok az interneten terjedõ álhírek ellen. A kamuhíreket terjesztõ oldalak könnyedén rászedik a hiszékeny embereket, és még a politikát is befolyásolhatják....
"Meghalt a népszerű színész", "Gyászol az ország, meghalt a kedvencünk" – ismerősek ezek a kattintásvadász címek? A kamuhírek immár veszélyes méreteket öltöttek, politikai és környezetvédelmi témákban is hazudnak, így a tudósok felvették a harcot ellenük.
Cambridge-ben új módszerrel kísérleteznek. Ennek lényege, hogy kamu, félrevezető információt „ültetnek” az alany agyába. Ezzel egy fajta kontrollként, a későbbiek folyamán a szervezet felismeri a kétes információkat és a féligazságokat – írta a 24.hu.
A kutatócsoport egyik tagja, Sander van der Linden szerint a hamis hírek olyanok, mint a vírusok.
– Az álinformációk ragadósak, és úgy terjednek, mint a vírusok. Az alany fejében ki kell építenünk a védekezési mechanizmust, hírmorzsákkal próbáljuk rávezetni, hogy ne higgyen el mindent.
Kétezer állampolgáron kísérletezték ki a módszert, mielőtt nyilvánosságra hozták az eredményeket. A kutatásban a kísérlet résztvevőinek a globális felmelegedésről állítottak kétféle dolgot. Amint felhívták a figyelmet az apróbb ellentmondásokra, azt tapasztalták, hogy a következő hírnél az alany már gyanút fogott, hogy átverik. Így jutottak a tudósok arra, hogy a tájékoztatással kialakul bennük egyfajta képesség a hamis információk kiszűrésére.