Létrehozva: 2023.03.02.

Óriási bajban van Galambos Lajos: transzplantáció lehet a vége

Lajcsinak a gyógyulásra nincs esélye és a gyógyszerek is csak ideig-óráig segítenek.

Ahogy arról a Ripost is beszámolt, Galambos Lajos súlyos egészségi állapotban van, ráadásul szinte esély sincs arra, hogy teljesen felépüljön. A trombitaművész ezért is kapott halasztást a börtönbüntetése megkezdése kapcsán. Ez persze számára nem jelent megkönnyebbülést, hiszen bárki, így ő is szívesebben ülne 11 hónapot, mintsem szembenézzen a COPD végleges diagnózisával A köznyelvben tüdőtágulatként ismert betegségnek ugyanis nagyon súlyos következményei vannak. 

Galambos Lajos számára nem sok jót tartogat a jövő (Fotó: Markovics Gábor)

Olyannyira, hogy egy idő után már a gyógyszeres kezelés sem használ, és egy ponton túl a beteg számára nem marad más remény, mint a transzplantáció. Ezt a beavatkozást azonban csak 65 évnél fiatalabb betegek esetében végzik el. Galambos Lajos pedig januárban töltötte be 62. életévét, vagyis számára ez a lehetőség már koránt sem biztos, hogy adott. Az pedig, hogy a trombitaművészt szerdán mentővel szállították kórházba, arra enged következtetni, hogy a baj egyre nagyobb. A Bors arról kérdezte dr. Bense Tamás orvost, hogy milyen kilátásai lehetnek egy COPD-s betegnek. 

Fotó: Getty Images


„A tüdő működését rengeteg külső behatás befolyásolja. A toxikus agyagok folyamatos belélegzése és az ezekre való érzékenység is vezethet az úgynevezett COPD betegséghez. De a tartós dohányzás is kiválthatja. Néhány évnyi káros behatás után a folyamat még visszafordítható, de egy bizonyos idő elteltével már nem."

 A gyógyszeres kezelések egy darabig működhetnek, de egy idő után már azok sem hatásosak.

"Ezen a ponton az egyetlen megoldás a transzplantáció, de ehhez alkalmas beteg és természetesen alkalmas donorszerv is kell” - magyarázta a szakember, aki hozzátette, egy súlyosabb roham, akár a beteg halálához is vezethet.

„Egy COPD okozta fulladásos roham, akár végzetes kimenetelű is lehet, különösen akkor, ha a betegséghez szívprobléma is társul. Ugyanakkor megeshet, hogy a beteg ugyan túléli a rohamot, de gépre kerül, amivel meghosszabbítható az élete, bár értelem szerűen az ilyen betegek életminősége nagyon megromlik, hiszen életük végéig palackról kell lélegezniük" - tette hozzá dr. Bense Tamás

 

A Bors utolérte Lajost is, aki elmesélte, hogy miért jártak nála a mentők, és hogyan van most.

"Nem érzem jól magam… Tegnap pedig valóban mentő jött hozzám, de az első kiérkező autó nem rendelkezett azzal az orvostechnikai eszközzel, amire szükség lett volna, így hívtak egy másodikat is. Egyébként nem tudtam róla, hogy mentőt hívtak hozzám, én nem akartam" - magyarázta Lajcsi, aki mindenek ellenére bízik benne, hogy még időben fordult orvoshoz és van esélye a normális életre. 

Reménykedem benne, hogy korai stádiumban kaptuk el a COPD-t és a betegség nem eredményez súlyos életminőségi romlást nálam. Persze már az is az, hogy többé nem trombitálhatok, hiszen a zene az életem

- fogalmazott a zenész, akinek ügyvédje elárulta, mi is történt szerdán. "Ügyfelemet a sürgősségire szállították, ahol soron kívül megvizsgálták. Miután megállapították, hogy nem igényel további, gyors beavatkozást, arra kérték, hogy mielőbb keressen fel egy szakorvost, hogy további vizsgálatokat végezzenek el rajta" - mondta a Borsnak dr. Csontos Zsolt ügyvéd.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek