kulcsár edina
Bekövetkezett a legrosszabb forgatókönyv...
II. Erzsébet királynő halála nem csak az Egyesült Királyságot, hanem az egész világot megrendítette. A 96 éves királynő 70 évig uralkodott, így sokakban felmerülhet a kérdés, hogy mi lesz most? Nos, erre az esetre pontos forgatókönyv készült: a London Bridge-hadművelet.
Az első és legfontosabb az ország vezető politikusainak értesítése a hírről. Először a miniszterelnököt, majd a kabinetet, a kabinetvezetőt, és a Titkos tanácsot tájékoztatják. Ennek a telefonhívásnak az információk szerint a szövege is meg van adva, ami a következő: Most értesültünk Őfelsége, a királynő haláláról. Diszkréció szükséges.
Ezután a nyilvánosságot is értesítik az uralkodó haláláról. Ezzel párhuzamosan minden zászlót félárbócra engednek, valamint a kormányzati oldalak, állami és nem állami híroldalak, valamint az uralkodóház online felületei feketére váltanak. Ekkor már a temetés időpontját is közlik. Ezek után a miniszterelnök tart majd gyászbeszédet a Downing Street 10 előtt, valamint találkozik az új uralkodóval, azaz Károly herceggel, aki este hat órakor beszédet is tart. A királynő halálának másnapján délelőttre hívják össze a St. James Palotában az Accession Council nevű tanácsot, amely kikiáltja Károly herceget az új uralkodónak. Majd délben a parlament alsóházában a miniszterelnök vezetésével tisztelegnek a képviselők a királynő előtt. Délután fél 4-kor pedig a kormányfő és a kabinet a Buckingham-palotába megy, ahol találkoznak Károly királlyal.
A temetésre várhatóan a királynő halála után 10 nappal kerül sor, ezt a napot hivatalos nemzeti gyásznappá nyilvánítják majd. Őfelsége temetési szertartását a westminsteri apátságban tartják, ami pontban délben fejeződik majd be két perces néma csenddel.
Károly megkoronázásáról a protokoll nem rendelkezik, Erzsébetet VI. György halála után 16 hónappal koronázták meg.